Misja do Hubble – czy wykonalna?

0

Analiza możliwości misji załogowej do teleskopu Hubble.

Czy misja załogowa do teleskopu Hubble jest możliwa po programie wahadłowców? Zapraszamy do naszej analizy!

Kilka miesięcy temu firma SpaceX zgłosiła się do NASA z pytaniem, czy załogowa misja komercyjna mogłaby podnieść orbitę HST. NASA podpisała ze SpaceX 29 września 2022 wstępne porozumienie dotyczące oceny możliwości przeprowadzenia takiej misji.

Przez kolejne miesiące NASA i SpaceX będą badać możliwe formy przeprowadzenia misji do teleskopu HST. Mowa tu m.in. o możliwości podniesienia orbity, co pozwoliłoby HST dodać kilka kolejnych lat badań naukowych. Bez misji załogowej, HST prawdopodobnie zszedłby z orbity za około 15 lat.

Co ciekawe, te studia nie są wyłączne dla SpaceX – inne firmy mogą zaproponować podobne studia, proponując użycie innych rakiet i pojazdów załogowych.

Teleskop Hubble, widziany podczas misji STS-125. Zdjęcie z 19 maja 2009 / Credits - NASA
Teleskop Hubble, widziany podczas misji STS-125. Zdjęcie z 19 maja 2009 / Credits – NASA

Misja do Hubble – czy wykonalna?

Co przy użyciu aktualnie dostępnych pojazdów załogowych jest wykonalne w przypadku misji serwisowej do teleskopu Hubble? Jakie są ograniczenia?

W porównaniu z promami komicznymi kapsuły Dragon 2 i CST-100 są znacznie mniejsze. Oba pojazdy nie mają dużej ładowni oraz oddzielnej śluzy na spacery kosmiczne. Nie oznacza to jednak braku możliwosci wykonania spacerów kosmicznych z obu pojazdów – w ramach pierwszej misji programu Polaris ma być wykonany spacer kosmiczny.

Podczas ostatniej misji serwisowej do Hubble (STS-125) na teleskopie zainstalowano system cumowniczy o nazwie Soft Capture Mechanism. Ten system pozwala na cumowanie pojazdów do HST.

Soft Capture Mechanism na HST /Credits – NASA

Cumowanie do teleskopu jest zatem możliwe. Nie wydaje się jednak, by pojazd taki jak Dragon 2 cumował bezpośrednio do HST, gdyż wówczas nie będzie możliwości wykonania spacerów kosmicznych. NASA lub SpaceX mogą zaproponować zbudowanie i użycie dodatkowego modułu – śluzy lub też ramienia robotycznego. Z pewnością obie opcje są możliwe i będą przedmiotem analizy w obecnych studiach.

W przypadku kapsuły Dragon 2 jest możliwość transportu sprzętu w “bagażniku” pojazdu. Sprzęt, który można w ten sposób można przetransportować to żyroskopy – ważne dla operacji HST. Aktualnie funkcjonują trzy z sześciu żyroskopów Hubble, choć pracują one już znacznie dłużej niż zakładano. Oznacza to, że istnieje duże ryzyko ich awarii w ciągu najbliższych lat. (Polecamy .pdf z opisem żyroskopów).

Jeden z żyroskopów Hubble / Credits – HubbleWebbESA

Co ciekawe, misja z wykorzystaniem ramienia robotycznego może być o tyle ciekawa, że takie ramię można po prostu pozostawić na HST dla potrzeb późniejszych misji. Jedną z takich misji może być przechwycenie modułu do deorbitacji teleskopu.

Starship na horyzoncie

Sytuacja może się dramatyczne zmienić po wejściu pojazdu Starship do służby.

Starship nie będzie mieć ograniczeń masowych czy przestrzennych obecnie używanych kapsuł. Niektórzy nawet sugerują możliwość sprowadzenia Hubble na Ziemię w celu serwisu lub… oddania teleskopu do muzeum!

Porównanie promu kosmicznego, Dragona 2 i Starshipa / Credits – https://www.reddit.com/user/Dark-V13/

(NASA)

Comments are closed.