DART: 32 minuty

0

Pierwsze wyniki z misji DART.

NASA opublikowała pierwsze wyniki z misji DART. Okazuje się, że okres obiegu Dimorphosa względem Didymosa skrócił się aż o 32 minuty!

DART to skrót od Double Asteroid Redirection Test. Celem tej wyprawy była planetoida 65803 Didymos, a właściwie jej niewielki satelita, Dimorphos. Naukowcy zamierzali przetestować w praktyce możliwość zastosowania bezzałogowych pojazdów kosmicznych w celu ochrony naszej planety przed ewentualnym uderzeniem w nią obiektu w rodzaju asteroidy NEO (Near Earth Object). Sonda, która posłużyła to tego zadania była względnie nieskomplikowanym, jak na próbnik międzyplanetarny, urządzeniem. Jedynym przyrządem naukowym, w jaki wyposażyli ją inżynierowie była kamera DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical-navigation), służąca jak sama nazwa wskazuje, do nawigacji optycznej w rejonie układu Didymosa.

Orbita planetoidy Didymos / Credits – NASA, JPL
Orbita planetoidy Didymos / Credits – NASA, JPL

DART uderza w cel

Start misji DART nastąpił 24 listopada 2021 i przebiegł bez problemu. Do wyniesienia sondy DART wykorzystano rakietę Falcon 9. Przez kolejne miesiące sonda pędziła ku celowi misji. W nocy z 26 na 27 września 2022 (czasu w Europie) nastąpiło zbliżenie do Didymosa i Dimorphosa. Tuż po godzinie 01:16 CEST (czas na Ziemi) nastąpiło uderzenie w księżyc Dimorphos.

Rejestracja uderzenia DART w Dimorphosa z naziemnego obserwatorium / Credits – ATLAS
Rejestracja uderzenia DART w Dimorphosa z naziemnego obserwatorium / Credits – ATLAS

Pierwsze wyniki z uderzenia

Jedenastego października 2022 NASA przedstawiła wyniki z uderzenia DART w Dimorphosa. Okazuje się, że okres obiegu tego księżyca wokół Didymosa skrócił się aż o 32 minuty (plus minus 2 minuty)! Jest to ponad 25 razy więcej niż wstępnie przewidywano. Pierwotnie zakładano, że okres obiegu tego księżyca zmieni się o około 73 sekundy.

Technologia przetestowana przez misję DART ma duże znaczenie dla przyszłego rozwoju strategii przesuwania groźnych planetoid. Jak na razie żaden (ze znanych!) obiektów NEO nie jest na drodze kolizyjnej z Ziemią, jednakże istnieje ryzyko, że gdzieś w Układzie Słonecznym skrywa się taki obiekt. Dlatego też rozwój technologii “obrony planetarnej” jest bardzo ważny, zaś misja DART potwierdza możliwość “odepchnięcia” małej planetoidy.

(NASA)

Comments are closed.