Udany lot rakiety K1-X (20.10.2012)

0

Dwudziestego października 2012 roku rakieta K1-X wystartowała z poligonu w Toruniu i osiągnęła pułap około 4500 metrów. Był to naddźwiękowy lot rakietowy.

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) od kilku lat sięga coraz wyżej i szybciej. Z roku na rok konstrukcje testowane przez PTR są coraz bardziej zaawansowane i charakteryzują się coraz lepszymi osiągami. Tak też było i w tym roku.

Dwudziestego października 2012 roku konstrukcja rakietowa K1-X wystartowała z poligonu wojskowego w Toruniu. Rakieta osiągnęła pułap około 4500 metrów, a „nieoficjalna” maksymalna prędkość lotu to około 480 m/s. Po osiągnięciu tego pułapu rakieta bezpiecznie wylądowała na spadochronach, w odległości około 800 metrów od wyrzutni.

Start rakiety K1-X jest przykładem na rozwijającą się i aktywną polską społeczność rakietową, zrzeszoną wokół PTR. Jest bardzo prawdopodobne, że już niebawem PTR przetestuje kolejne rakiety, zdolne do osiągnięcia jeszcze wyższych prędkości i pułapów. Jeszcze rok temu osiągnięcie prędkości dźwięku przez małą konstrukcję rakietową było dużym osiągnięciem – dziś rakiety takie jak K1-X “regularnie” tę barierę przekraczają.

(KSard)

Comments are closed.