Włochy przejmą ładunek UHF Intelsata

0

 Włochy są wstępnie zainteresowane przejęciem wojskowego ładunku telekomunikacyjnego w paśmie UHF przygotowanego dla nowego Intelsata.

Rząd Włoch wyraził zainteresowanie przejęciem kontroli nad wojskowym ładunkiem telekomunikacyjnym w paśmie UHF, który znajdzie się na pokładzie satelity Intelsat IS-27, mającego wystartować na początku 2013 roku. Intelsat próbuje sprzedać transpondery UHF, z których zrezygnowało amerykańskie ministerstwo obrony.

Zainteresowanie Włochów ładunkiem łącznościowym Intelsata 27, który ma trafić na pozycję 55,5oW w lutym 2013 roku, kontrastuje z wcześniejszą decyzją Hiszpanii i Norwegii, które niedawno, po dwóch latach prac, porzucił pomysł budowy wspólnego satelity cywilno-wojskowego HisNorSat. Kraje te uznały, że zapotrzebowanie rynku jest zbyt małe.

IS-27, budowany przez Boeing Space and Intelligence Systems, będzie przenosił ładunek pracujący w paśmie UHF podobny do tego pracującego na satelicie IS-22, wystrzelonym w marcu tego roku na pozycję 72,1oE. Ładunek na IS-22 został wynajęty Australii (na początku w połowie, obecnie w całości), za co armia tego kraju zapłaciła 269 milionów USD. Australia część dostępnego pasma podnajęła armii USA.

Uważając sukces sprzedaży ładunku IS-22 za trend rynkowy, Intelsat umieścił podobny ładunek na kolejnym statku bez posiadania w zanadrzu klienta. Pod koniec 2011 roku Intelsat przyznał, że zaprzestaje prób zainteresowania USA nowym ładunku. Włochy zaś wykazują największe zainteresowanie pasmem UHF. Włoski satelita wojskowy Sicral 1B posiada 5 transponderów UHF, planowany na 2013 roku francusko-włoski SICRAL 2 / Syracuse 3C również posiada włoski ładunek UHF.

Włochy nie podpisały jeszcze z Intelsatem umowy w sprawie ładunku, ale już nawet rejestracja ładunku w Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (sprawującej w imieniu ONZ nadzór na satelitarnymi pasmami częstotliwości i pozycjami orbitalnymi na orbitach geostacjonarnych) może sprawić kłopot. Problemem może być bowiem działający w pobliżu przyszłej pozycji IS-27 amerykański satelita UHF, który ma tam pierwszeństwo pracy. Przedstawiciele Włoch i Intelsata twierdzą, że satelita kończy swoją misję, jednak amerykańska marynarka wojenna rozpoczęła zastępowanie starych satelitów UHF nowymi.

Komentowania sprawy odmówili przedstawiciele odmówili komentowania sprawy, podobnie jak włoskie ministerstwo obrony.

Decyzją Włoch może być też zdziwiona Unia Europejska, która od jakiegoś czasu stara się pogodzić interesy swoich członków celem zbudowania wspólnego wojskowego systemu łączności satelitarnej, co miałoby być tańszym rozwiązaniem niż budowanie systemów krajowych.

(Space News)

Comments are closed.