Testy sprzętu dla misji ArduSat

0

Już w najbliższą sobotę, 22 września, twórcy satelity ArduSat dokonają testu swojego sprzętu w trakcie misji balonu stratosferycznego. Start powinien nastąpić około 17:00 CEST.

Od czerwca informujemy o pracach nad satelitą typu CubeSat o nazwie ArduSat. Satelita ten został sfinansowany w trybie “crowdfunding” (czyli przez zainteresowane osoby z całego świata), w czym swój udział ma i polska społeczność astronautyczna. Ponadto, ArduSat ma być demonstratorem dla ambitnych planów powstającej firmy, która planuje oferować dostęp do satelitów dla grup uczniów i studentów.

Prace nad ArduSatem postępują stosunkowo szybko i pierwsze moduły są już gotowe do testów. Część testów satelitów typu CubeSat może być wykonana za pomocą misji balonu stratosferycznego. W trakcie takiej wyprawy sprzęt wznosi się daleko od operatorów, w niedogodne warunki, mogące “symulować” warunki przestrzeni kosmicznej. Dostęp do testowanego sprzętu może odbywać się jedynie za pomocą odpowiednio przesłanych drogą radiową komend. Podobnie uzyskiwanie danych ze sprzętu w trakcie misji może odbywać się jedynie drogą radiową.

Do takiej misji balonowej dojdzie już w najbliższą sobotę, 22 września. Powstała już “przejściowa” strona tej wyprawy, na której możliwe będzie obserwowanie przygotowań do startu oraz komentować wydarzenia. Start powinien odbyć się około godziny 17:00 CEST.

Co ciekawe, tego samego dnia wystartują dwa balony stratosferyczne z Polski – CP19 projektu Copernicus oraz ScopeDome Hevelius 2 projektu Hevelius. Szykuje się więc stratosferyczny dzień!

Misja ArduSat jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.