Curiosity, Sol 16 – łazik ruszył!

0

Łazik Mars Science Laboratory wykonał podczas Sol 16 pierwszą jazdę. Jazdy nastąpiły po godzinie 16:00 CEST.

Do pierwszej jazdy łazika Mars Science Laboratory (MSL) doszło podczas szesnastego dnia misji (marsjański Sol 16). Dzień wcześniej, w trakcie Sol 15, doszło do testu siłowników układu jezdnego dla zestawu przednich i tylnych kół łazika.

Łazik wykonał serię prostych jazd do przodu, do tyłu oraz zakrętów. Po wykonaniu jazd łazik znalazł się około 6 metrów od miejsca lądowania.

Pierwsza jazda MSL to bardzo ważne osiągnięcie. To właśnie dzięki możliwości jazdy do odległych celów z misją MSL wiązane są duże nadzieje. Zatem poprawne funkcjonowanie systemów jezdnych łazika ma krytyczne znaczenie dla sukcesu misji.

Pierwotnie planowano, że pierwsza jazda MSL nastąpi dopiero we wrześniu. Okazało się jednak, że wcześniejsze prace, w szczególności upgrade oprogramowania łazika, zakończyły się szybciej. Pozwoliło to na wcześniejsze rozpoczęcie testów układu jezdnego MSL.

Łazik wycelował także swój laser ChemCam ku kilku innym skałom, z których wszystkie okazały się być bazaltami. Naukowcy są bardzo zadowoleni z jakości danych przesłanych przez ChemCam i planują kolejne pomiary. W chwili obecnej szacuje się, że docelowo MSL będzie wykonywać około 20 analiz skał dziennie.

Ponadto, niektóre instrumenty łazika działają już w trybie ciągłym (np. pomiary pogody), stale zbierając dane naukowe.

W perspektywie najbliższych tygodni łazik powinien ruszyć do pierwszego celu wyprawy – obszaru Glenelg. Jazda do tego obszaru powinna zacząć się za kilka dni, do około tygodnia. Możliwe, że tam dojdzie do pierwszych wierceń skał. Wpierw najpierw dojdzie do jazdy łazika w kierunku wyraźnie naruszonego terenu, jaki powstał podczas lądowania wskutek działania sky-crane.

Po Glenelg łazik wybierze się w kierunku głównego celu misji – Mt Sharp, co potrwa kilka miesięcy.

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach nastąpiła także publikacja nagrania złożonego ze zdjęć uzyskanych przez kamerę MARDI podczas lądowania w pełnej rozdzielczości. Przykładowe (przyśpieszone) nagranie prezentujemy poniżej. Na nagraniu widać znacznie więcej szczegółów wnętrza krateru Gale niż wcześniej to można było zobaczyć na obrazach niższej jakości.

{youtube}uIeNivfLcLI{/youtube}
Ujęcia z kamery MARDI w wysokiej rozdzielczości (ok. 50% przyśpieszone) / Credits – NASA, JPL, Caltech,

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także szczegółowe kompendium na temat misji Mars Science Laboratory.

(NASA, JPL, PFA)

Mozaika zdjęć wykonana po pierwszej jeździe łazika - 22.08.2012 / Credits - NASA, JPL, CaltechSpojrzenie na ślady kół łazika oraz zaburzony grunt marsjański, powstały w trakcie lądowania MSL / Credits - NASA, JPL, Caltech

Comments are closed.