Dziewiąty numer PROXIMY już dostępny

0

Właśnie ukazał się kolejny, dziewiąty już numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA. Ten biuletyn jest dostępny w wersji elektronicznej w formacie pdf.

Co znajduje się w dziewiątym numerze PROXIMY?

Astronomicznym wydarzeniem ostatnich miesięcy był niewątpliwie tranzyt Wenus na tle tarczy słonecznej, do którego doszło 6 czerwca w godzinach porannych. Jako, że zjawisko to powtórzy się dopiero za ponad 100 lat, a w naszym biuletynie nasza dzienna gwiazda ma szczególne miejsce, poświęciliśmy go trochę na przedstawienie kilku jego zdjęć. Autorom zdjęć serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Pragniemy również zarekomendować interesujący materiał Mateusza Grali, w którym udowadnia, że nawet za pomocą amatorskich obserwacji supernowej w innej galaktyce, wykonanych na podwórku przed domem, można wyznaczyć odległość do galaktyki i jej rozmiary.

W tym samym dziale Stanisław Świerczyński przygotował natomiast artykuł o mirydzie R Leonis na podstawie obserwacji polskich miłośników astronomii.

A to nie wszystkie ciekawe materiały, więc zachęcam do pobrania biuletynu. Przypominamy, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF.

Link: http://www.astronomica.pl/proxima9.pdf

Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Biuletyn posiada także profil na portalu społecznościowym facebook.com

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kidzie oraz Marianowi Legutko za przesłany tekst.

Comments are closed.