LightSquared bankrutem?

0

Do sądu w Nowym Jorku wpłynął wniosek o upadłość LightSquared, firmy mającej zbudować sieć 4G-LTE w USA.

Przedsięwzięcie firmy LightSquared miało być jedną z największych prywatnych inwestycji telekomunikacyjnych. Firma miała zbudować komórkowo-satelitarną sieć telefonii 4G-LTE mającej objąć 90% powierzchni USA. Za projektem stał Philip Falcone, założyciel i prezes Harbinger Capital Partners. W 2010 roku Harbinger zarządzał funduszami o wartości około 9 miliardów USD.

Najpewniej przez zmianę decyzji amerykańskiego regulatora telekomunikacyjnego, firma stanęła na krawędzi bankructwa. W miniony poniedziałek do sądu w Nowym Jorku wpłynął wniosek o upadłość LightSquared. Wśród wierzycieli ubiegających się o swoje należności jest Boeing (7,5 mln. USD) i Alcatel-Lucent (7,3 mln. USD).

Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji, FCC, odpowiednik polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, oświadczyła w połowie lutego 2012 roku, że nie zezwoli na świadczenie przez LightSquared, gdyż jego sygnał interferuje z sygnałami systemu GPS. Decyzja FCC podważyła tym samym sensowność jednej z największych prywatnych inwestycji astronautycznych, która do tej pory kosztowała 4 miliardy dolarów amerykańskich. Firma chciała do 2016 roku mieć w zasięgu satelitarnego internetu wszystkich Amerykanów.

LightSquared musiał kilka lat spędzić na sporach inżynieryjnych i politycznych. W końcu, 21 listopada 2010 roku, wyniesiono satelitę SkyTerra 1, wyposażonego w największą w historii cywilną antenę paraboliczną o średnicy 22 metrów, pracującą w paśmie L. Jednak krótko po starcie, pojawiły się głosy, że sygnał sieci może zakłócać sygnały tworzące system NAVSTAR-GPS – najpopularniejszy na świecie system globalnej nawigacji satelitarnej. Gdyby tak było, działanie systemu mogłoby wpłynąć na sygnały używane codziennie przez miliony pojazdów lądowych, powietrznych i morskich, i innych urządzeń, na całym świecie. W styczniu 2011 FCC wydało warunkowe pozwolenie na działanie sieci (docelowo 40 000 stacji), przede wszystkim w zakresie części komórkowej.

14 lutego Komisja otrzymała od Narodowego Zarządu Telekomunikacji i Informacji (NTIA) wyniki jej ekspertyz nad wpływem na sygnał GPS. Odmowa przyznania licencji jest jej skutkiem. “NTIA, agencja federalna zajmująca się koordynacją pasm częstotliwości dla potrzeb wojskowych i rządowych, stwierdza, że nie ma obecnie praktycznego sposobu zapobieżenia potencjalnym interferencjom”, przekazał we wtorkowym oświadczeniu rzecznik FCC, Tammy Sun. “Oznacza to, że Komisja nie zniesie zakazu działania LightSquared. W zgodzie z informacjami od NTIA międzynarodowe biuro Komisji proponuje uchylić warunkowe pozwolenie i zawiesić na czas nieokreślony licencję dla naziemnego segmentu LightSquared.”

Dzień później LightSquared wydało oświadczenie w którym zapowiedziało, że wejdzie w spór z decyzją FCC. Decyzję określiło jako “druzgocący cios dla prywatnej przedsiębiorczości i dla zaufania w procesy decyzyjne FCC.”

Comments are closed.