Komercyjny kosmos – grudzień 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z grudnia 2019 roku.

Space3ac – Demo Day akceleratora Poland Prize powered by Space3ac

Na początku grudnia zakończył się program akceleracyjny Poland Prize powered by Space3ac. Wśród wspartych projektów znalazły się m.in. ultra szybkie płatności przez telefon, platforma społecznościowa dla podróżników i wizualizacje predykcji katastrof w VR. Wyróżniono 4 startupy, które dodatkowo otrzymały granty Business Development o łącznej wartości 20 tysięcy euro. Wśród nagrodzonych znaleźli się Zlick, Ondato, 3D Visual Risk, oraz Time for Machine.

Poland Prize to organizowany w ramach Start In Poland przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości program zachęcający zagraniczne start-upy do rozpoczęcia działalności w Polsce. Jego celem jest efektywne włączenie zagranicznych przedsiębiorców w polski ekosystem startupowy. Program łączy w sobie ideę akceleracji oraz soft landingu dla startupów i kładzie szczególny nacisk na przygotowanie zagranicznych startupów do działania w Polsce i ich dalszy rozwój na polskim rynku. Akcelerator finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Boeing zwalnia swojego CEO

Tuż przed świętami nastąpiło zwolnienie dyrektora generalnego koncernu Boeing – Dennisa Muilenburg’a. Zwolnienie było głównie spowodowane problemami w cywilnej i lotniczej części firmy. Przez cały 2019 rok firma Boeing borykała się z problemami samolotu pasażerskiego 737 MAX. Koszty usprawnień oraz usunięcia usterek są znaczne, liczone w miliardach dolarów.

Ponadto, pojawiły się także komentarze, że dyrektorowi Boeinga zarzucano niewystarczającą sprawność przy pracach nad potężną rakietą SLS, która obecnie ma około 3-4 lat opóźnień względem wstępnego planu oraz znacznie przekroczony budżet. W 2019 roku z pewnością nastąpiło pewne pogorszenie relacji pomiędzy NASA a firmą Boeing.

Odwołanie CEO koncernu Boeing nastąpiło jeden dzień po zakończeniu pierwszej misji kapsuły CST-100 Starliner. Ten lot także nie był “w pełni” udany.

CGI przejmuje SCISYS

W tygodniu poprzedzającym przerwę świąteczno-noworoczną przerwę firma CGI poinformowała o przejęciu spółki SCISYS. Obie spółki dotychczas były aktywne w europejskiej branży kosmicznej oraz obronnej, co oznacza, ze pozycja rynkowa CGI ulegnie umocnieniu w 2020 roku. Spółka SCISYS zatrudniała około 650 pracowników, w tym około 450 informatyków.

Maxar – sprzedaż MDA

Firma Maxar poinformowała w grudniu 2019 o sprzedaży swojej kanadyjskiej spółki MDA. Kwota sprzedaży to ponad 750 milionów USD. MDA została pozyskana przez kanadyjskie konsorcjum funduszy kapitałowych. W wyniki tej sprzedaży MDA stanie się niezależną i całkowicie kanadyjską spółką. Przewiduje się, że administracyjne zgody ze strony USA i Kanady na to przejęcie nastąpią do połowy tego roku.

Komercyjny port kosmiczny na Florydzie?

W grudniu 2019 pojawiła się informacja, że trwają prace nad stworzeniem portu kosmicznego na lotnisku Space Coast Regional Airport położonego niedaleko Titusville. To lotnisko jest najbliższym komercyjnym lotniskiem do Kennedy Space Center (KSC) – ważnego ośrodka NASA.

Z dostępnych informacji wynika, że to lotnisko może pełnić rolę dodatkowego punktu startowego i lądowiska dla różnych pojazdów kosmicznych, które mogą wymagać pasa startowego. Nieoficjalnie mówi się tutaj m.in. o rakietoplanie SpaceShipTwo, aczkolwiek firma Virgin Galactic jak na razie nie potwierdziła swojego zainteresowania tym lotniskiem.

Blisko bankurctwa Meade Industries?

Amerykański producent teleskopów i innego sprzętu optycznego – Meade Industries – zgłosił w grudniu 2019 do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami. Ten wniosek ma związek z działaniami właściela spółki Meade – chińskiej firmy Ningbo Sunny Electronic, która kilka dni wcześniej przegrała ważną sprawę w kwestii niezgodnej z prawem próby wykluczenia konkurencji z rynku. Z dostępnych informacji wynika, że firma Meade ma dług o wielkości nawet 50 milionów dolarów. Jednym z wierzycieli Meade jest firma Orion Telescopes & Binoculars – amerykański dystrubutor sprzętu optycznego.

Firma Meade przez dekady był wiodącym producentem teleskopów dla amatorów oraz bardziej zaawansowanych miłośników astronomii. Mniejsze, “pół-profesjonalne” obserwatoria, w tym i te w Polsce, korzystały ze sprzętu wyprodukowanego przez firmę Meade. Najbardziej znane były teleskopy typu Schmidt-Cassegrain z zaawansowanymi systemami prowadzenia.

Prezentacja jednego z teleskopów oferowanych przez Meade Industries / Credits – meadetelescopes

European Space Week 2019

Przewodnictwo w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2019 roku sprawowała Finlandia. W Helsinkach na początku grudnia 2019 odbył się “Europejski Tydzień Kosmiczny”, czyli konferencja i warsztaty dotyczące różnych technologii kosmicznych oraz technik satelitarnych. Na tej konferencji nastąpiło także wręczenie “Kosmicznych Oskarów” dla zwycięzców związanych z konkursami dotyczącymi wykorzystania danych satelitarnych.

Pierwsza część dyskusji podczas European Space Week – dyskusja z 4 grudnia 2019 / Credits – EU Growth

(BDS, NASA, Tw)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.