Kazachstan blokuje trzy starty

0

Kazachstan blokuje trzy rosyjskie starty z kosmodromu Bajkonur. Spór dotyczy stref bezpieczeństwa.

Kazachstan, który wynajmuje Rosji kosmodrom Bajkonur, blokuje trzy nadchodzące rosyjskie starty – donosi Kommiersant i Interfax. Spór między krajami ma dotyczyć stref bezpieczeństwa, gdzie upadają fragmenty rakiet.

Obecnie takie strefy znajdują się w północnym Kazachstanie. Rosjanie chcieliby utworzenia takiej strefy również po innych stronach bazy. Kazachowie nalegają, że to wymaga podpisania nowej umowy. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział dziennikowi Kommiersant, że z powodu sporu Roskosmos “nie może wywiązać się ze zobowiązań krajowych i międzynarodowych”.

Przesunięciem zagrożone są starty: europejskiego satelity pogodowego MetOp-B (23 maja), wspólny start satelitów z Białorusi, Kanady, Niemiec i Rosji (7 czerwca), i sierpniowy start rosyjskiego satelity Resurs-P. Nie wiadomo jaki wpływ spór będzie miał na loty załogowe, które korzystają z innych stref upadku.

Kommiersant przypomina, że Rosja buduje na swoim dalekim wschodzie zupełnie nowy ośrodek startowy, Wostocznyj, który pozwoli ograniczyć ilość startów z Bajkonuru. Wskazuje też, że Kazachstan może bać się, że Rosja zechce wtedy zerwać umowę o wynajmie, która ma obowiązywać do 2050 roku. Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego Rosja płaci Kazachstanowi za korzystanie z Bajkonuru. Obecnie, 115 milionów USD rocznie.

Zobacz też:

Comments are closed.