Indie zapowiadają kolejne loty GSLV

0

Szef Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) K. Radhakrishnan w manifeście z zeszłego tygodnia zdradza najbliższe indyjskie plany rakietowe.

26 kwietnia indyjska rakieta PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) umieściła prawidłowo satelitę RISAT-1 na orbicie. Jest to pierwszy indyjski satelita zobrazowania radarowego wykonany w Indiach, który będzie pełnił zadania obserwacyjne na potrzeby krajowego bezpieczeństwa. Do tej pory PSLV wyniosło podobnego satelitę dla Izraela.

Start PSLV z RISAT-1 był dwudziestym udanym lotem tej rakiety, wraz z którym został przekroczony 90% wskaźnik sukcesu. Oznacza to, że przez potencjalnych klientów rakieta będzie traktowana jako “bezpieczna”, a Indie zbliżają się coraz bardziej do standardów zachodnich.

Kolejne starty PLSV zapowiedziane są na sierpień (satelita SPOT 6 dla Astrium) i listopad (francusko-indyjski satelita SARAL). Następne loty odbędą się dopiero na początku 2013 roku, kiedy PSLV wyniesie pierwszego satelitę dla Indyjskiego Regionalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej IRNSS.

Pomimo sukcesów PSLV hinduskie plany zwiększania swojej obecności w kosmosie związane są z ciężką rakietą GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle), która boryka się ze sporymi problemami. Na siedem startów cztery zakończyły się niepowodzeniem. Od 25 grudnia 2010 GSLV pozostaje uziemiona, kiedy to eksplodowała zaraz po starcie.

GSLV jest trójstopniową rakietą przeznaczoną do wynoszenia ładunków na orbitę geostacjonarną (od 2000 do 2500 kg), powstałą w celu uniezależnienia się od rakiet rosyjskich w kwestii wynoszenia ciężkich ładunków. Pomimo zaledwie 7 startów powstały już 3 wersje rakiety (GSLV Mk.I, GSLV Mk.II i GSLV Mk.III) i trzy odmiany pierwszej wersji (GSLV Mk.Ia, GSLV Mk.Ib oraz GSLV Mk.Ic).

Indie upatrują szansę przerwania złej passy startów GSLV w dopracowaniu trzeciego stopnia rakiety, który w wersji Mk.I jest dostarczany przez Rosjan, zaś w Mk.II wykorzystywany jest własny, indyjski. 15 kwietnia 2010 roku GLSV Mk.II (druga wersja rakiety), podczas pierwszego startu z nowym, hinduskim, trzecim stopniem napędzanym na paliwo kriogeniczne, nie osiągnęła docelowej orbity, przez co lot zakończył się niepowodzeniem.

Przyczyną porażki była awaria turbopompy paliwa właśnie ostatniego stopnia rakiety. Od tego momentu ISRO pracuje nad udoskonaleniem konstrukcji. Kolejny, nieudany lot 25 grudnia 2010 odbył się z modułem rosyjskim (wersja GSLV Mk.Ic).

K. Radhakrishnan ogłosił, że ostatnia seria testów naziemnych trzeciego stopnia przebiegła prawidłowo i wszystko wskazuje na to, że GLSV Mk.II wystartuje ponownie już w tym roku (około października). Rakieta jest dość krytycznym elementem dla hinduskiej zrobotyzowanej misji księżycowej Chandrayaan 2, którą wg. planów ma wynieść w 2014 roku. Do tego czasu muszą nastąpić co najmniej dwa bezawaryjne loty GLSV Mk.II.

Równolegle Indie rozwijają trzecią wersję GSLV, oznaczoną jako Mk.III, która ma być zdolna wynosić 10-tonowe satelity telekomunikacyjne na niską orbitę okołoziemską. Loty użytkowe GSLV Mk.III nastąpią jednak nie wcześniej niż w 2014 roku.

(SFN)

Trzeci stopnień, wykonany przez ISRO, napędzany jest

Comments are closed.