Pozwolenie od FAA na loty rakietowe SpaceShipTwo

0

Firma Virgin Galactic poinformowała, że otrzymała pozwolenie od amerykańskiej Federalnej Administracji Awiacji (FAA) na dokonanie eksperymentalnych lotów rakietowych SpaceShipTwo. Jest to ważny krok w testowaniu tego pojazdu suborbitalnego.

Kilka dni temu informowaliśmy o opóźnieniach w testach pojazdu suborbitalnego SpaceShipTwo. W tej chwili wiadomo już, że część tych opóźnień była spowodowana potrzebą uzyskania koniecznych pozwoleń od amerykańskiej Federalnej Administracji Awiacji (FAA). Bez pozwolenia ze strony FAA, firmy Scaled Composites (wykonawca SpaceShipTwo) oraz Virgin Galactic (użytkownik tego pojazdu) nie mogły przeprowadzić testów rakietowych. Uzyskanie pozwolenia od FAA jest zatem bardzo ważnym krokiem na drodze rozwoju SpaceShipTwo.

Firma Virgin Galactic uważa, że testy samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo są już praktycznie zakończone. Trwają natomiast testy pojazdu SpaceShipTwo oraz silnika rakietowego RocketMotorTwo. Z dostępnych informacji wynika, że w tej chwili trwa już integracja silnika RocketMotorTwo ze SpaceShipTwo, co będzie trwać “do jesieni”. Jest zatem dość prawdopodobne, że pod koniec tego roku dojdzie do pierwszych lotów rakietowych SpaceShipTwo. Przed tymi testami pewnie zostanie wykonanych kilka lotów ślizgowych, weryfikujących właściwości lotne SpaceShipTwo z zainstalowanym prawdziwym silnikiem rakietowym.

Jak będą wyglądać pierwsze loty rakietowe SpaceShipTwo? Prawdopodobnie będą one podobne do tych, jakie wykonano w 2003 i 2004 roku, na poprzedniku – SpaceShipOne. W trakcie pierwszego lotu rakietowego SpaceShipOne (17 grudnia 2003 roku*), silnik rakietowy został uruchomiony na zaledwie 15 sekund, co wystarczyło do przekroczenia prędkości dźwięku. W trakcie kolejnych lotów silnik rakietowy SpaceShipOne był uruchamiany na dłuższe okresy czasu. Wreszcie, 21 czerwca 2004 roku, w czwartym locie rakietowym, SpaceShipOne dokonał lotu suborbitalnego z pułapem ponad 100 km. Podobnych testów można się spodziewać w przypadku SpaceShipTwo.

(Virgin Galactic)

* Ten lot miał pewne symboliczne znaczenie – odbył się w setną rocznicę pierwszego lotu braci Wright.

Comments are closed.