Start Ariane 5 z satelitami komunikacyjnymi na pokładzie

0

Szesnastego maja, o godzinie 00:13 CEST rakieta Ariane 5 wyniosła na swoim pokładzie dwa komercyjne satelity telekomunikacyjne. Satelity zostały prawidłowo umieszczone na orbitach transferowych, skąd w kilka tygodni dotrą do docelowych punktów na orbicie geostacjonarnej.

Pierwszy satelita, JCSAT-13 zapewni usługi telekomunikacyjne dla prywatnego operatora w Japonii, natomiast drugi VINASAT-2 dla operatora w Wietnamie. Przewidywany okres operacyjny to 15 lat. Oba satelity zostały zbudowane przez firmę Lockheed Martin w oparciu o różne wersje platformy A2100. Była to 42. i 43. platforma tego typu zbudowana przez tego wykonawcę, oraz 100. i 101. satelita geostacjonarny.

Ten start był 48. udanym lotem rakiety Ariane 5 w historii, natomiast drugim w tym roku. Podczas pierwszego został wyniesiony transportowiec ATV-3. Kolejny lot zaplanowany jest na 19 czerwca, w trakcie którego Ariane 5 wyniesie satelitę telekomunikacyjnego EchoStar XVII i satelitę meteorologicznego MSG-3 na potrzebę programu EUMETSAT.

W czasie dzisiejszego startu padł duży, okrągły rekord 300. ładunków wyniesionych przez rakiety konsorcjum Arianspace z Gujany Francuskiej. Rekord dotyczy ładunków podstawowych i nie obejmuje 50 satelitów ładunku drugorzędnego, które w wybranych lotach wynoszone są razem z ładunkiem podstawowym.

Zobacz również:

Pierwszy satelita A2100 ukończył 15 lat

(ArianeSpace, PFA)

Comments are closed.