Zakończenie części technicznej negocjacji Polski z ESA

0

Z dostępnych informacji wynika, że w lutym zakończyła się część techniczna negocjacji członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od tego czasu trwają rozmowy na szczeblu politycznym pomiędzy poszczególnymi resortami.

28 listopada 2011 roku w Paryżu rozpoczęły się negocjacje akcesyjne pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z ESA to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w sferze polskiej nauki i techniki w ostatnich latach. Dzięki wejściu do ESA polski przemysł oraz instytucje naukowe z pewnością zyskają nowe perspektywy rozwoju.

Z dostępnych informacji wynika, że część techniczna negocjacji zakończyła się w lutym. Wówczas to negocjatorzy z Polski uzgodnili ogólne warunki członkostwa naszego kraju w ESA. Do tego etapu doszło po serii spotkań z przedstawicielami Agencji, podczas których dyskutowano na temat kolejnych elementów obecności Polski w ESA. Dlatego też w styczniu, na tradycyjnym noworocznym przedstawieniu planów ESA, dyrektor generalny tej Agencji – Jean-Jacques Dordain – mógł poinformować o toczących się negocjacjach z Polską.

W tej chwili obecność Polski w ESA jest przedmiotem rozmów na szczeblu politycznym pomiędzy poszczególnymi ministerstwami. Te rozmowy toczą się dość długo, ponieważ w ostatnich miesiącach rząd Polski zajmuje się kilkoma ważnymi sprawami dla społeczeństwa. Niemniej jednak jest możliwe, że finalna decyzja dotycząca dołączenia Polski do ESA jeszcze w tym roku powinna zapaść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Pojawiły się także nieoficjalne wartości dotyczące składki Polski do ESA. Wartości, jakie pojawiają się w obecnych rozmowach to od kilkunastu do 25-30 milionów EUR rocznie. W dalszych latach możliwy jest wzrost funduszy na projekty kosmiczne w Polsce – do około 50 milionów EUR w 2017 roku, łącznie z projektami Komisji Europejskiej i EUMETSAT.

Warto tu wspomnieć, że jesienią (prawdopodobnie w listopadzie) odbędzie się Rada Ministrów państw członkowskich ESA, pierwsza od czterech lat. Z wielu względów może to być bardzo ważne posiedzenie, które zadecyduje o kształcie i kierunku rozwoju ESA nie tylko na najbliższe kilka lat, ale prawdopodobnie i na dekady. W trakcie tego posiedzenia powinno zapaść kilka decyzji dotyczących przyszłości/następców programu ATV czy Ariane 5, obecności Europy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz programów realizowanych wspólnie z Unią Europejską – takich jak Galileo czy GMES. Są to ważne kwestie, które już dotyczą Polski (w szczególności Galileo i GMES). Dlatego warto, aby przedstawiciele naszego kraju jesienią mogli aktywnie uczestniczyć w tych posiedzeniach i wypracować optymalne rozwiązania dla Polski.

Comments are closed.