Dragon C2+: start planowany na 19 maja

0

Zakończył się proces przeglądu oprogramowania kapsuły Dragon do misji C2+. Szef firmy SpaceX oświadczył, że do próby startu tej wyprawy powinno dojść 19 maja 2012.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy intensywne przygotowania do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon do misji Dragon C2+. W międzyczasie start – jeszcze kilka tygodni temu planowany na 30 kwietnia – został wpierw opóźniony do 7 maja a następnie do “nie wcześniej niż” 10 maja. Wreszcie, zadecydowano o odłożeniu startu do “nie wcześniej niż” 19 maja. Powodem opóźnienia była konieczność przeprowadzenia kolejnych testów oprogramowania kapsuły Dragon (głównie związanych z procedurami cumowania) oraz zbliżający się start rosyjskiej misji załogowej Sojuz TMA-04M.

W ostatnich kilkunastu godzinach pojawiły się informacje, że prace nad przeglądem i walidacją oprogramowania zostały zakończone. Zarówno firma SpaceX jak i NASA są zadowolone z efektów przeglądu. Kilka godzin temu szef firmy SpaceX, Elon Musk napisał na swoim koncie Twitter, że start 19 maja 2012 został potwierdzony.

Moment startu rakiety Falcon 9 do tej misji 19 maja jest przewidywany na godzinę 10:55 CEST, czyli 04:55 czasu wschodniego amerykańskiego. Będzie to jeszcze przed wschodem Słońca na Florydzie. Transmisja ze startu rozpocznie się na około 40 minut przed startem.

Jeśli start odbędzie się 19 maja, to 20 i 21 maja kapsuła Dragon spędzi na “pościgu” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Pod koniec trzeciego dnia misji kapsuła powinna znaleźć się w odległości około 2,5 km od ISS i oczekiwać na decyzję dotyczącą operacji cumowania. Jeśli zgoda zostanie wydana, to czwartego dnia misji (22 maja) kapsuła Dragon zostanie przyłączona do ISS. Dzień później (to może ulec zmianie) nastąpiłoby otwarcie włazu do kapsuły Dragon przez astronautów znajdujących się na pokładzie ISS.

Misja Dragon C2+ jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. W dniu startu przeprowadzimy relację na żywo z próby startu rakiety Falcon 9 do misji Dragon C2+.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.