Udany lot balonu stratosferycznego CP16

0

Dwunastego maja odbył się udany lot balonu stratosferycznego, realizowany w ramach programu Copernicus Project. Misja CP16 wystartowała z Poznania i osiągnęła pułap 27711 metrów.

Copernicus Project to najbardziej doświadczony polski zespół dokonujący lotów balonów stratosferycznych. Każdego roku zespół Copernicus dokonuje kilku startów, za każdym razem ze sprzętem w nieco innej konfiguracji. Na 2012 rok zespół Copernicus zaplanował cztery lub pięć lotów stratosferycznych. Pierwszy z nich odbył się 12 maja. Miejscem startu był Poznań. Był to już szesnasty start w ramach Copernicus Project i został nazwany CP16.

W misji CP16 wykorzystano balon stratosferyczny oraz zminiaturyzowaną gondolę z lżejszym sprzętem. Tym razem celem misji było dokonanie szybkiego wzlotu, dlatego też balon wypełniono większą ilością helu. Start nastąpił 12 maja o godzinie 12:04 CEST. Balon wzniósł się na maksymalną wysokość 27711 metrów, lecąc w kierunku północno-wschodnim. Po rozerwaniu balonu nastąpiło lądowanie gondoli z instrumentami w okolicach miasta Rypin (woj. kujawsko-pomorskie). Gondola została podjęta.

Szczegółowe podsumowanie lotu CP16 będzie dostępne w ciągu kilku najbliższych dni.

(Copernicus Project)

Przygotowania do startu / Credits - Andrzej Hoffmann, Copernicus Project Podjęcie gondoli po lądowaniu - misja CP16, 12.05.2012 / Credits - Copernicus Project

Comments are closed.