Mars Express odzyskał sprawność

0

Sonda Mars Express odzyskała pełną sprawność operacyjną w badaniach naukowych.

Europejska sonda marsjańska Mars Express odzyskała na początku lutego pełną sprawność prowadzenia badań naukowych. Od 4 miesięcy sonda nie prowadziła obserwacji naukowych z powodu powtarzających się problemów z pamięcią masową.

Problemy z 12 gigabitową jednostką pamięci masowej, która gromadziła dane i rozkazy dla przyrządów naukowych, powodowały czterokrotne przechodzenie sondy w tryb bezpieczny. Za każdym sonda przyjmowała bezpieczną pozycję, czyli zwróconą w stronę Słońca, co wymagało zużycia dużych ilości paliwa – równoważnego nawet sześciomiesięcznemu normalnemu zużyciu.

Operacje naukowe wstrzymano 16 października 2011 roku, gdy okazało się, że sytuacja powtarza się nawet po przełączeniu pamięci na zapasowy kontroler. Dzięki temu chciano chronić zapasy paliwa, które to decydują o możliwym maksymalnym czasie trwania misji.

Inżynierowie postanowili użyć pamięci innego komputera na pokładzie statku. Ponieważ może ona pomieścić o wiele mniej komend (117 wobec kilku tysięcy, jakie można było zgromadzić w pamięci masowej), konieczna była zmiana zapisu rozkazów tak, aby można było zmieścić ich więcej. Testy pokazały, że rozwiązanie to się sprawdza. Pamięć masowa nadal wykazuje błędy, ale ani razu nie spowodowały one przełączenia się Mars Expressa w tryb bezpieczny.

Kontrolerzy misji kontynuują pracę nad sposobem planowania i zapisu rozkazów, aby umożliwić autonomiczną pracę sondy przez siedem kolejnych dni, i tym samym ograniczyć zaangażowanie ludzi na Ziemi.

Mars Express posiada jeszcze około 3,6 kilograma paliwa dla silników manewrowych, co powinno wystarczyć na 14 lat pracy sondy.

Zobacz też:

(ESA, SFN)

Comments are closed.