10 dni do startu Ariane 5 z kolejnym statkiem ATV

0

Trwają przygotowania do startu rakiety Ariane 5 z kolejnym europejskim statkiem transportowym ATV-3, w ładowni którego znajduje się prawie 7 ton towarów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wczoraj statek został zamknięty w osłonie aerodynamicznej.

Start rakiety zaplanowany jest na 9 marca na godzinę 11:05 CET z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Trzeci w historii statek ATV (Automated Transfer Vehicle) „Edoardo Amaldi”, nazwany tak po zasłużonym włoskim fizyku, dostarczy na Stację ISS 6595 kg ładunków, w tym sprzęt, tlen, wodę i paliwo.

W poniedziałek po południu statek ATV-3 został zamknięty w osłonie aerodynamicznej i następnym razem widoczny będzie już z kamer Stacji ISS podczas operacji jego cumowania. Zamknięcie zostało przeprowadzone w hali montażowej rakiet Ariane 5. ATV Edoardo Amaldi umieszczono na szczycie rakiety 9 lutego.

Osłona aerodynamiczna, mierząca 5,4 m długości, dostarczona została przez firmę RUAG Space z Zurychu. Jej zadaniem jest ochrona ładunku przez okres oczekiwania na start oraz w czasie samego lotu poprzez gęste obszary atmosfery Ziemi. Na wysokości około 100 km następuje jej odrzucenie (poprzez podział na dwie części – połówki).

Ostatnie towary do sekcji ciśnieniowej załadowane zostały w ciągu 2 dni począwszy od 14 lutego. Niecałe 600 kg ładunku, w tym świeża żywność oraz pompa systemu odzysku wody z uryny, musiały zostać umieszczone w statku, który znajdował się już w startowej orientacji. Proces ten wymagał użycia specjalnych urządzeń oraz technik załadunku.

Właz ATV Edoardo Amaldi do sekcji ciśnieniowej zamknięty został 16 lutego. Następnie technicy poddali statek wnikliwej inspekcji, sprawdzając stan wielowarstwowej izolacji, usuwając zabezpieczające okrycia oraz zwijając wykorzystywane przez nich narzędzia oraz infrastrukturę dostępową.

Wytoczenie rakiety na stanowisko startowe planowane jest na 7 marca. Tymczasem jeszcze w tym tygodniu zatankowany zostanie górny stopień rakiety. Przegląd gotowości do startu ma mieć miejsce 5 i 6 marca. Ostateczne prace nad przygotowaniem rakiety do lotu będą zakończone do 6 marca.

Misja rakiety Ariane 5 potrwa około godziny, pod koniec której prawie 22-tonowy statek transportowy zostanie dostarczony na niską orbitę ziemską. Przez następne dni trwać będzie procedura zbliżania do Stacji ISS. Cumowanie do rosyjskiego węzła na rosyjskim module Zwiezda planowane jest na godzinę 2:38 CET 19 marca.

(SFN, ESA)Technik umieszczający towary w sekcji ciśnieniowej statku ATV-2 / Credits: ESA/CNES/Arianespace/Optique Video du CSG–S. Martin 2011

Proces tankowania niebezpiecznego paliwa dla ATV-3 wykonywany jest w specjalnych kombinezonach przez techników / Credits: ESA/CNES/Arianespace/Optique Video du CSG–S. Martin

Comments are closed.