Kolejne opoźnienie lotu Dragona do ISS

0

O kolejne tygodnie przesuwa się misja C2/C3 statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie start rakiety Falcon 9 z kapsułą odbędzie się nie wcześniej niż pod koniec kwietnia.

Druga misja testowa kapsuły Dragon (dokładny opis statku przedstawiliśmy ostatnio tutaj) ma na celu demonstrację operacji cumowania do stacji ISS oraz dostarczenie ładunku. Będzie to misja demonstracyjna realizowana w ramach programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services). Jeśli misja zakończy się pomyślnie, firma SpaceX zacznie realizować założenia programu CRS (Commercial Resupply Services) – programu komercyjnych lotów zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sam koniec kwietnia wydaje się mocno niepewny dla startu misji. W trzecim tygodniu tego miesiąca ma odbyć się cumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress, zaś na 30 kwietnia przewidziany jest powrót statku Sojuz z załogą: Anton Szkaplerow, Anatolij Iwaniszyn, Dan Burbank.

To właśnie Daniel Burbank wraz z drugim przebywającym na Stacji ISS amerykańskim astronautą, Donaldem Pettitem, mieli obsługiwać robotyczne ramię Stacji o nazwie SSRMS (Space Station Remote Manipulator System) podczas operacji cumowania kapsuły Dragon. Następna załoga Sojuza na ISS pojawi się dopiero w drugiej połowie maja. W zastępstwie Burbanka być może pracować będzie holenderski astronauta Andre Kuipers, jednakże decyzja odnośnie tej kwestii nie została jeszcze podjęta.

Tymczasem w dniu wczorajszym na stanowisko startowe SpaceX (Cape Canaveral, Floryda) wytoczona została rakieta Falcon 9, zaś w czwartek ma odbyć się próbne tankowanie. Jeśli wszystko powiedzie się zgodnie z planem, rakieta nośna wróci do hangaru w celu ukończenia przygotowań do lotu.

Comments are closed.