LHC będzie działało z energią 4 TeV na wiązkę w 2012 roku

0

CERN ogłosił 13 lutego 2012 roku, że LHC będzie pracowało z energią wiązki 4 TeV w tym roku, czyli o 0,5 TeV wyższej niż w latach 2010 i 2011. Decyzja ta zastała podjęta przez zarząd CERN po dorocznych warsztatach poświęconych pracy akceleratora, które odbyły się w poprzednim tygodniu w Chamonix, oraz na podstawie raportu zewnętrznego komitetu doradczego, CERN Machine Advisory Committee, (CMAC). Decyzji tej towarzyszy strategia optymalizacji pracy LHC, skierowana na dostarczenie maksymalnej możliwej ilości danych w 2012 roku, zanim LHC zostanie zamknięte na długą przerwę poświęconą przygotowaniom do uzyskania wyższych energii.

Celem na 2012 rok jest uzyskanie 15 femtobarnów odwrotnych dla eksperymentów ALTAS i CMS, czyli trzy razy więcej niż w 2011 roku. Odległość między paczkami w LHC pozostanie na poziomie 50 nanosekund. “Kiedy uruchamialiśmy LHC dla fizyki w 2010 roku, wybraliśmy najniższą bezpieczną energię pozwalającą na badania jakie chcieliśmy przeprowadzić”, powiedział Dyrektor Wydziału Akceleratorów i Technologii CERN, Steve Myers. “Dwa lata doświadczenia w operowaniu wiązką i wiele dodatkowych pomiarów w 2011 roku pozwalają nam bezpiecznie podnieść poprzeczkę i w związku z tym poszerzyć zasięg badań eksperymentów, zanim LHC zostanie wyłączone na pierwszą długą przerwę.

Doskonała wydajność LHC w latach 2010 i 2011 przyniosła obiecujące wskazówki dla nowej fizyki, znacznie zawężając zakres możliwych mas cząstki Higgsa do okna o szerokości jedynie 16 GeV. W ramach tego okna, eksperymenty ATLAS i CMS zaobserwowały przesłanki na istnienie bozonu Higgsa w obszarze mas 124-126 GeV. Zamiana tych przesłanek w odkrycie lub wykluczenie cząstki Higgsa w ramach Modelu Standardowego wymaga roku zbierania danych. W terminarzu LHC na koniec tego roku została zaplanowana długa przerwa techniczna w celu przygotowania do pracy przy pełnej zaprojektowanej energii 7 TeV na wiązkę.

“Do czasu kiedy LHC zostanie zatrzymane na pierwszą długą przerwę, będziemy wiedzieli że cząstka Higgsa istnieje, lub wykluczymy jej obecność w ramach Modelu Standardowego,” powiedział Dyrektor Badań CERN, Sergio Bertolucci. “W każdym przypadku będzie to znaczny postęp w badaniu natury, zbliżający nas do zrozumienia w jaki sposób cząstki elementarne uzyskują swoją masę, otwierając nowy rozdział fizyki cząstek elementarnych”.

Harmonogram ogłoszony 13 lutego 2012 roku przewiduje powrót wiązki w LHC w następnym miesiącu i operowanie do listopada. Następnie przewiduje się długą przerwę techniczną na około 20 miesięcy, ponowne uruchomienie LHC z energią bliską zakładanej w projekcie pod koniec 2014 roku i pracę dla badań fizycznych przy nowej, wysokiej energii na początku 2015 roku.

(Instytut Fizyki Doświadczalnej, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawska Grupa CMS)

Comments are closed.