Drugi chiński start w 2012 roku

0

Drugi start w nowym roku również wpada na konto Chin. Ładunkiem był meteorologiczny satelita Feng Yun 2F.

Dzisiaj w nocy o 01:56 czasu polskiego z kosmodromu Xichang w Syczuanie wystartowała rakieta Chang Zheng (Długi Marsz) 3A. Jedynym ładunkiem był meteorologiczny satelita Feng Yun 2F.

Satelita został wprowadzony na orbitę transferową do geostacjonarnej o tymczasowych parametrach 211 x 36139 km i inklinacji 24,4 stopnia. Docelowo zawiśnie nad 105 stopniem szerokości wschodniej.

Jest to już piąty satelita meteorologiczny z serii Feng Yun. Dwa kolejne mają wkrótce także znaleźć się na orbicie. Budowane są przez SAST (Akademię Technologii Kosmicznych w Szanghaju), we współpracy z CAST (Chińska Akademia Technologia Kosmicznych). W wersji podstawowej satelity serii mają masę startową wynoszącą 1369 kg. Po wykorzystaniu części paliwa na dotarcie na orbitę geostacjonarną masa satelity wyniesie 536 kg. 

Trzeci chiński start zaplanowany jest na połowę lutego, również z kosmodromu Xichang. Na orbitę geostacjonarną wyniesiony zostanie Compass-G5, wchodzący w skład chińskiego systemu nawigacji satelitarnej Baidou.

Comments are closed.