Vega na stanowisku startowym!

0

Nowa rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA jest już w pełni złożona na swoim stanowisku startowym. Przygotowania do zbliżającego się startu idą pełną parą – okno startowe dla rakiety mającej wynieść w ładowni pierwszego polskiego studenckiego satelitę otwiera się 9 lutego.

Górny element rakiety, składający się z owiewki, adaptera i ładunków misji – satelity LARES, ALMASat-1 oraz siedmiu małych CubeSatów, w tym polskiego studenckiego satelity PW-Sat, został dostarczony na stanowisko startowe 24 stycznia. Nocne transfery elementów są powszechnie stosowaną praktyką w europejskim porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej. Unika się w ten sposób ich przegrzania.

Manewr zakończył się we wtorek rano instalacją górnego modułu Vegi wewnątrz ruchomej konstrukcji osłaniającej. Po dostarczeniu rakiety rozpoczęła się operacja umieszczenia modułu z ładunkami na szczycie czwartego stopnia – AVUM. Następnie przeprowadzono integrację za pomocą łączy elektrycznych oraz awioniki. Na koniec dokonano mechanicznego połączenia.

Przez najbliższe dni trwać będą kolejne działania związane ze sprawdzaniem wszystkich systemów nowej rakiety i przygotowywaniem jej do startu. W planach jest także przeprowadzenie próbnej operacji odliczania oraz zatankowanie stopnia AVUM.

Pierwszy lot Vegi nosi oznaczenie VV01 i jest symbolem zakończenia dziewięcioletniego okresu prac nad rakietą, które prowadzone były wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i jej partnerów – włoską agencję kosmiczną ASI, francuską CNES oraz komercyjnych przedstawicieli przemysłu kosmicznego.

W czasie trwania misji sprawdzone zostaną wszystkie systemy związane z rakietą Vega, czyli sama rakieta, infrastruktura naziemna oraz procedury przeprowadzania startu, separacji ładunku czy usunięcia górnego stopnia z orbity.

Zobacz również:

(ESA)Moduł ładunkowy rakiety kryjący pod owiewką aerodynamiczną satelity LARES, ALMASat-1 oraz siedem Cubesatów / Credits: ESA - M. Pedoussaut, 2012

Vega jeszcze otoczona przez mobilną konstrukcję osłaniającą / Credits: M. Pedoussaut, 2012

Comments are closed.