Opóźnienie startu Sojuz TMA-04M

0

Zadecydowano o opóźnieniu najbliższej misji załogowej kapsuły Sojuz. Zamiast 29 marca Sojuz TMA-04M poleci najwcześniej pod koniec kwietnia lub w połowie maja.

W skład misji Sojuz TMA-04M wchodzi dwóch Rosjan – Gienadyj Padałka oraz Siergiej Rewin oraz jeden Amerykanin – Joseph Acaba, którzy po przybyciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wejdą w skład Ekspedycji 31. Dotychczas start misji planowano na 29 marca 2012 roku. Jednakże, w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zadecydowano o opóźnieniu tego startu.

Powodem opóźnienia misji Sojuz TMA-04M jest stwierdzenie nieszczelności modułu powrotnego kapsuły Sojuz, do którego doszło podczas testów wykonywanych w zakładach RSC Energia. Ponadto, pojawiła się również informacja o stwierdzeniu pewnych nieprawidłowości w lub przy module serwisowym kapsuły Sojuz TMA-04M. Łącznie te problemy wymusiły opóźnienie kolejnego załogowego startu w kierunku ISS.

W tej chwili start Sojuza TMA-04M przewidywany jest na nie wcześniej niż koniec kwietnia, choć równie dobrze może to być połowa maja. Oznacza to, że powrót przebywającego obecnie na orbicie Sojuza TMA-22 zostanie także opóźniony, być może do połowy kwietnia. Start kolejnego Sojuza (TMA-05M) został także opóźniony – przynajmniej do czerwca 2012.

Więcej informacji na temat stanu Sojuza TMA-04M oraz zmian w grafiku lotów prawdopodobnie będzie dostępnych w ciągu najbliższych kilku tygodni.

(PFA, NASA, Loty Kosmiczne)

Comments are closed.