Grupa plam o numerze 1402 wygenerowała pierwszy rozbłysk klasy X w 2012 roku. Maksymalna faza wyniosła X1.7 i przypadła na godzinę 19:37 CET.
Przez ostatnie dwa tygodnie grupa plam o numerze 1402 przebywała po stronie Słońca zwróconej ku Ziemi. W tej chwili ta grupa znajduje się przy zachodnim brzegu tarczy słonecznej i niebawem przestanie być widoczna z naszej planety. W ramach swoistego “pożegnania” wygenerowany został jednak rozbłysk klasy X1.7. Jest to pierwszy rozbłysk klasy X w 2012 roku i jednocześnie siódmy względem mocy w całym obecnym 24. cyklu aktywności słonecznej.
Faza maksymalna rozbłysku nastąpiła o godzinie 19:37 CET. Rozbłysk wygenerował stosunkowo rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME), skierowany o około 90 stopni względem Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk.
{youtube}fm2JuL9RHlU{/youtube}
Rozbłysk klasy X1.7 z dnia 27 stycznia 2012 roku / Credits – NASA, ESA, SDO, SOHO, ve3en1
Przez następnej dwa tygodnie aktywny obszar 1402 będzie przebywać po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. Czy ta grupa wytrwa te dwa tygodnie i około 10 lutego znów ją zobaczymy przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej? Jest to możliwe – niektóre bardziej rozbudowane obszary aktywne są w stanie tyle przetrwać (a nawet i więcej). Dość często jednak zdarza się zaniknięcie obszaru.
Aktywność słoneczna jest stale monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.