Rozpoczął się załadunek ATV-3

0

Na terenie kosmodromu w Gujanie Francuskiej rozpoczęto załadunek zapasów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do sekcji ciśnieniowej ATV-3 „Edoardo Amaldi”. Po przybyciu na pokładzie statku MN “Toucan” do Gujany jest to kolejny etap w ramach przygotowań do startu automatycznego statku zaopatrzeniowego. Jego start na pokładzie rakiety Ariane 5 ES jest planowany na marzec 2012 roku.

Najbardziej pojemny ze statków zaopatrujących ISS zabierze we wnętrzu niemal 7 ton ładunku. Będzie to paliwo dla własnych systemów napędowych w ilości ok. 2900 kg (ATV-3 będzie je wykorzystywał także do podnoszenia orbity ISS), 860 kg paliwa dla rosyjskiej części stacji, 285 kg wody dla rosyjskiego segmentu ISS. Ponadto w zbiornikach ATV zostanie zabrane ok. 100 kg gazów różnego rodzaju i ok. 2,5 tony suchego ładunku (zapasy, ubrania, części zamienne, itd.).

Załadunek odbywa się w tzw. clean-roomie, aby zapobiec zanieczyszczeniu ISS. Warto dodać, iż aktualnie poszczególne sekcje ATV-3 są rozłączone. Załadunek do sekcji ciśnieniowej odbywa się od strony, do której zostanie w późniejszym okresie dołączony człon serwisowy.

Starty ATV w kierunku ISS odbywają się rokrocznie, najbliższy start ATV-3 „Edoardo Amaldi” będzie także pierwszym startem Ariane 5 w 2012 roku. Jest to niejako tradycja, że start ATV otwiera sezon startów Ariane 5 w danym roku. Było tak w 2008 roku, gdy startował prototyp ATV-1 „Jules Verne” i w 2011 roku, gdy poleciał ATV-2 „Johannes Kepler”. W 2013 może być podobnie, gdyż wstępny plan zakłada start ATV-4 „Albert Einstein” w lutym 2013 roku.

Źródło: Arianespace

 

 

 

Załadunek sekcji ciśnieniowej ATV-3 (źródło: Arianespace)

 

Załadunek sekcji ciśnieniowej ATV-3 (źródło: Arianespace)

Comments are closed.