Udany start Sojuza dla Globalstar

0

Rakieta Sojuz pomyślnie wyniosła na orbitę 6 satelitów konstelacji Globalstar.

Pomyślnie zakończył się ostatni start w kosmos zaplanowany na 2011 rok. O 17:09:01 GMT 28 grudnia rakieta Sojuz 2.1a/Fregat wyniosła na orbitę sześć satelitów nowej konstelacji Globalstar. Start miał miejsce z kazachskiego Bajkonuru, przeprowadziła go firma Starsem, obsługująca komercyjne starty Sojuzów z Bajkonuru.

Szybko po starcie rakieta zniknęła w chmurach zalegających nad Bajkonurem. Sto minut później Sojuz zakończył swoje zadania, umieszczając na orbicie kołowej (920 km wysokości, nachylenie 52o) sześć satelitów II generacji dla firmy Globalstar, świadczącej usługi telefonii satelitarnej.

Pół godziny po umieszczeniu na orbicie Globalstar potwierdził łączność ze swoimi statkami i ich prawidłowe umieszczenie na orbicie.

Był to 19. start Sojuza w tym wariancie. Wariant z nowszym silnikiem III członu (RD-0124 zamiast RD-0110) rozbił się w trakcie startu kilka dni wcześniej, 23 grudnia, powodując zniszczenie ładunku, satelity Meridian.

Nowe 700 kilogramowe satelity zapewnią nową jakość i możliwości w usługach świadczonych przez Globalstar. Na orbicie jest już 12 takich satelitów, a w przyszłym roku znajdzie się kolejne 6.

Satelita II serii Globalstar / Credits: GlobalstarWysyłanie statków trwa mimo problemów z kołami zamachowymi, jakie stwierdzono w 12 wystrzelonych do tej pory statkach. Usterka objawia się większym tarciem w mechanizmie kół. Producent statków, Thales Alenia Space, opracował już poprawkę oprogramowania mającą zażegnać ten problem. Każdy statek posiada 4 takie zespoły kół zamachowych. Do prawidłowego działania potrzebuje 3 z nich, a zmiana w oprogramowaniu pozwoli na pracę tylko z dwoma.

Obecnie Globalstar wykorzystuje flotę statków wyniesionych w latach 1998-2000. Zbudowane przez Space Systems/Loral miały trwałość określoną na 7,5 roku. Stare satelity są wycofywane z użytku w miarę uruchamiania nowych.

(SFN)

Comments are closed.