TDRS-4 wyłączony

0

Po 22 latach pracy NASA wyłączyła satelitę TDRS-4 służącego do przekazywania danych z innych misji kosmicznych.

9 grudnia NASA wyłączyła satelitę TDRS-4, który od 22 lat służył przekazywaniu danych z misji kosmicznych, wahadłowców czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. “TDRS-4 osiągnął taki czas pracy, jakiego życzylibyśmy sobie od każdego satelity tej serii”, powiedział Ted Sobchak, menedżer projektu kosmicznej sieci łączności przy Goddard Space Flight Center.

Statek został wyniesiony na orbitę 13 marca 1989 roku za pomocą wahadłowca “Discovery” (misja STS-29R) i był z wahadłowcami aż do ich wycofania, wspierając program STS również w trakcie ich ostatniej misji.

TDRS-4 w trakcie umieszczania na orbicie / Credits: NASATDRS-4, podobnie jak wszystkie statki tej konstelacji od 1 do 7, został zbudowany przez firmę TRW, obecnie część koncernu Northrop Grumman. Wyposażony był w anteny i przekaźniki łączności w pasmach S, Ku i C.

O wycofaniu satelity z użytku zdecydowała degradacja akumulatorów – w pewnym momencie nie pozwalała ona już na normalne wykonywanie zadań. Po ocenie możliwych sposobów postąpienia z satelitą zdecydowano się na podwyższenie jego orbity, tj. odsunięcie go na orbitę cmentarną, powyżej orbity geostacjonarnej. Gdy zmieniono orbitę, 9 grudnia inżynierowie wyłączyli satelitę.

Sieć satelitów TDRS pośredniczy w wymianie danych i połączeń głosowych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, przekazuje dane naukowe z satelitów obserwacji Ziemi czy też Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Pozwalają one uniezależnić transmisję z innych statków kosmicznych od ich położenia względem stacji naziemnych. Dzięki sieci TDRS NASA może łączyć się ze swoimi statkami niemal w 100% czasu ich okresu orbitalnego. Bez TDRS byłoby to jedynie ok. 20%.

TDRS-4 to drugi z satelitów TDRS jaki został wycofany z użytku. W 2009 roku misję zakończył również TDRS-1, który pracował od 1983 roku. TDRS-2 został stracony wraz z promem “Challenger” w 1986. Obowiązki wyłączonego właśnie satelity przejął TDRS-3. Z tego powodu został wybudzony z trybu uśpienia.

Na orbicie pozostaje 7 satelitów TDRS, a pierwszy z 3 satelitów nowej generacji ma trafić na orbitę w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zobacz też:

(NASA)

Comments are closed.