Kontrakt na europejski system przekazu danych

0

ESA podpisała z EADS Astrium umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym na rzecz European Data Relay System (EDRS), czyli europejskiego systemu przesyłania danych.

3 października Europejska Agencja Kosmiczna i EADS Astrium podpisały umowę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), wartą 275 milionów euro, na budowę niezależnego europejskiego orbitalnego systemu przesyłu danych EDRS. System, który ma usprawnić przesyłanie danych między Ziemią a statkami kosmicznymi, ruszy w 2014 roku.

EDRS pozwoli na szybką i niezawodną transmisję danych satelitarnych w czasie rzeczywistym do miejsc, w których są akurat potrzebne. Dzięki niej, każdy odpowiednio wyposażony w przyszłości statek kosmiczny będzie mógł poprzez nią szybciej i sprawniej przesyłać zebrane przez siebie dane na Ziemię.

Podpisanie umowy o budowie European Data Relay Satellite przez Magalię Vaissiere, dyrektorkę ESA ds. telekomunikacji, i Erica Bérangera, dyrektora wykonawczego Astrium Services, Paryż, 3 pażdziernika 2011 / Credits: ESADzięki schematowi PPP sieć, z której będą mogły korzystać europejskie satelity, powstanie kosztem niższym dla podatników. Część z nich przejmie bowiem na siebie EADS, w zamian za prawa własności i użytkowania statków EDRS przez 15 lat (typowy czas działania komercyjnych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych).

EDRS będą składać się z dwóch ładunków na satelitach geostacjonarnych, służących za węzły komunikacyjne dla satelitów krążących na orbitach niższych niż GEO, tj. niższych od 36 000 km. Pierwszymi satelitami używającymi pośrednictwa EDRS będą satelity programu GMES: Sentinel-1 i Sentinel-2.

Sentinel-1, pierwszy satelita programu GMES Komisji Europejskiej / Credits: ESAPierwszy węzeł, w postaci terminala laserowego niemieckiej firmy TESAT i transpondera pasma Ka, będzie ładunkiem na komercyjnym satelicie łącznościowym Eutelsat 9B. Eutelsat 9B będzie “zawieszony” nad południkiem 9oE. Terminal łączności laserowej będzie mógł przesyłać na odległość 40 000 km dane z prędkością 1,8 Gbps. Zostanie on wyniesiony w 2014 roku.

Drugi węzeł, również w postaci terminala laserowego, zostanie wystrzelony w 2015 roku na dedykowanym małym satelicie geostacjonarnym, zbudowanym przez firmę OHB.

Łączność laserowa między dwoma satelitami została pierwszy raz w historii zademonstrowana 22 listopada 2001 r. przez technologicznego satelitę ARTEMIS, który połączył się w ten sposób z satelitą SPOT 5. Łącze miało przepustowość 50 Mbps. Ten sam satelita zademonstrował później laserowe połączenie z samolotem w locie.

Źródło: ESA

Comments are closed.