Detekcja formującej się (proto)egzoplanety

0

Na liście pozasłonecznych planet pojawiła się bardzo interesująca LkCa 15 b. Jest to prawdopodobnie formująca się gazowa (proto)egzoplaneta.

LkCa 15 b to masywny gazowy gigant, krążący w młodziutkim układzie planetarnym. Masa tego obiektu to około 6 mas Jowisza, a okres obiegu został oszacowany na około 40 000 dni, czyli 110 lat. Średnia odległość tego formującego się gazowego giganta od gwiazdy macierzystej to około 15,7 jednostek astronomicznych.

Gwiazda macierzysta ma zaledwie 2 milionów lat i jest otoczona przez masywny dysk protoplanetarny, jednak od około 1 do aż 50 jednostek astronomicznych wykryto “przerwę” w tym dysku, sugerującą obecność albo drugiej gwiazdy albo egzoplanet(y). Drugiej gwiazdy układu, oczywiście masywniejszej od obiektu planetarnego, nie wykryto. Co więcej, nie wykryto też żadnych obiektów masywniejszych od 12 mas Jowisza, co oznacza, że lukę w dysku protoplanetarnym wokół LkCa 15 wywołały (proto)egzoplanety.

Młody wiek LkCa 15 oznacza, że LkCa 15 b dopiero się formuje i jej masa oraz parametry orbity mogą ulec zmianie w “krótkim” okresie latu (w porównaniu do wieku Wszechświata), rzędu kilku milionów lat.

Duży zakres przerwy w dysku protoplanetarnym wokół LkCa 15 wydaje się sugerować, że oprócz LkCa 15 b znajduje się tam jeszcze przynajmniej kilka innych (proto)egzoplanet. Jest więc bardzo możliwe, że układ LkCa 15 w następnych latach będzie intensywnie obserwowało wiele grup badawczych z całego świata.

(EPE, ExoplanetSpot)

Comments are closed.