ViaSat-1 na orbicie

0

W środowy wieczór firma International Launch Services wyniosła satelitę ViaSat-1. Komercyjny ViaSat-1 zaoferuje największą przepustowość danych na świecie.

Operator ILS wyniósł w środę 19 października o 18:48 czasu uniwersalnego satelitę ViaSat-1, dla kalifornijskiej spółki o tej samej nazwie. Start rakietą Proton Briz-M miał miejsce z Bajkonuru.

Po 9 godzinach i 12 minutach lotu satelita pomyślnie odłączył się od członu Briz-M i zaczął samodzielny lot orbitalny w kierunku orbity geosynchronicznej.

Ważący ponad 6,7 tony ViaSat-1 zaoferuje na terytorium Ameryki Północnej największą przepustowość danych w historii, ponad 140 Gbps – dwa razy więcej od najnowszego europejskiego satelity KA-SAT. Jest to więcej niż mogą przekazywać wszystkie obecnie obsługujące to samo terytorium satelity. Sześćdziesiąt trzy z 72 wiązek będzie obsługiwać USA, a 9 Kanadę (wynajęte operatorowi Telsat). Satelita ma działać przez 15 lat z pozycji orbitalnej 115,1oW. Zbudowany został przez Space Systems/Loral, w oparciu o platformę LS-1300.

Zobacz też:

 

Źródło: ViaSat, ILS

Comments are closed.