Trzy starty rakiet pod koniec września

1

W ostatnich dniach września doszło do trzech startów rakiet orbitalnych: rosyjskiej, chińskiej i europejskiej.

Omawiane w tym artykule starty nastąpiły 28 i 29 września. Były to starty następujących rakiet:

Proton-M z kosmodromu Bajkonur z satelitą telekomunikacyjnym AsiaSat-9

Ten start nastąpił 28 września o godzinie 20:52 CEST. Był to lot komercyjny rakiety Proton-M, realizowany w ramach usług firmy International Launch Services (ILS). Celem tego lotu Protona-M było wyniesienie satelity telekomunikacyjnego AsiaSat-9 na orbitę geostacjonarną transferową (GTO), skąd satelita rozpoczął podróż do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

https://www.youtube.com/watch?v=Yoy1Vtqb25g

Start Protona-M z AsiaSat-9 – 28.09.2017 / Credits – ILS

Satelita AsiaSat-9 został zbudowany dla korporacji telekomunikacyjnej AsiaSat na bazie platformy SSL 1300 firmy Space Systems Loral. Ten satelita o masie startowej 6150 kg został wyposażony w 28 transponderów na paśmie C, 32 transponderów na paśmie Ku i “ładunek do komunikacji” na paśmie Ka. Ten satelita ma zastąpić wystrzelonego w 2003 roku satelitę AsiaSat-4. Satelita AsiaSat-9 ma funkcjonować na orbicie GEO przynajmniej przez 15 lat.

CZ-2C z kosmodromu Xichang z trzema wojskowymi satelitami Yaogan-30 01

Ten start nastąpił 29 września o godzinie 06:21 CEST z kosmodromu Xichang. Był to chiński start wojskowy, o którym niewiele wiadomo. Trzy satelity otrzymały oznaczenie “Yaogan-30 01”. Co ciekawe, w maju 2016 roku Chiny wystrzeliły już satelitę Yaogan-30, który służy optycznym obserwacjom Ziemi dla potrzeb wojskowych. Z kolei Yaogan-30 01 to prawdopodobnie system detekcji statków na oceanach. Z dostępnych (poza chińskich) informacji wynika, że ta trójka satelitów została wyniesiona na orbitę o wysokości około 600 km i nachyleniu 35 stopni.

https://www.youtube.com/watch?v=QUdepyB-3Gk

Chiński materiał dotyczący startu CZ-2C z trzema satelitami Yaogan-30 01 / Credits – CCTV

Ariane 5 z kosmodromu Kourou z satelitami telekomunikacyjnymi Intelsat 37e i BSat-4a

Ostatni start trzeciego kwartału 2017 to lot europejskiej rakiety Ariane 5 z kosmodromu Kourou z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi. Do startu doszło 29 września o godzinie 23:56 CEST. Rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA wyniosła satelity Intelsat 37e i BSat-4a na orbitę GTO. Lot przebiegł prawidłowo i oba satelity rozpoczęły drogę do wyznaczonych punktów GEO za pomocą pokładowych systemów napędowych.

https://www.youtube.com/watch?v=X4DQAdNzeK4

Start Ariane 5 z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi – 29 września 2017 / Credits – Arianespace

Intelsat 37e został zbudowany na bazie platformy 702MP firmy Boeing. Masa startowa tego satelity to 6438 kg. Intelsat 37e został wyposażony w zestaw transponderów na pasmach C, Ku i Ka. Głównym zadaniem Intelsata 37e jest dostarczanie usług telekomunikacyjnych dla Europy, wschodniego wybrzeża USA oraz północnej części Ameryki Południowej. Satelita także będzie w stanie dostarczać usługi telekomunikacyjne (w tym dostęp do internetu) dla samolotów poruszających się pomiędzy Ameryką Południową a Europą.

Drugim ładunkiem w tym locie był BSat-4a, zbudowany dla japońskiej firmy telekomunikacyjnej BSAT na bazie platformy SSL 1300 firmy Space Systems Loral. Ten satelita miał masę startową 3520 kg i został wyposażony w 24 transpondery na paśmie Ku. Głównym zadaniem tego satelity jest dostarczanie sygnału telewizyjnego, w tym 4K i 8K. Satelita ma funkcjonować na GEO przynajmniej przez 15 lat.

Koniec trzeciego kwartału 2017

Wraz z tymi lotami zakończył się trzeci kwartał 2017 roku. Łącznie w tym roku doszło już do 57 startów rakiet orbitalnych. 20 z tych lotów to starty rakiet amerykańskich, z czego 13 to loty Falconów 9 firmy SpaceX. Rosja w tym samym czasie wystrzeliła 15 rakiet orbitalnych, wliczając w to dwie rakiety Sojuz startujące z europejskiego kosmodromu Kourou. Na trzecim miejscu w ilości startów uplasowała się Europa i Chiny – po 7 startów rakiet. Stawkę zamykają Indie i Japonia – po 4 starty w trzech kwartałach.

Pierwszy start rakiety orbitalnej w październiku planowany jest na 5 października. Tego dnia rakieta Atlas 5 wyniesie amerykańskiego satelitę wojskowego NROL-52. Z kolei aktualnie na 7 i 9 października aktualnie są planowane dwa starty rakiet Falcon 9R – jeden z Florydy i jeden z Kalifornii.

(PFA, LK)

Jeden komentarz