Przygotowania do dwóch startów Falconów 9R

0

Na początek października zaplanowano dwa starty rakiet firmy SpaceX. Pierwszy ze startów wyniesie 10 satelitów konstelacji Iridium a drugi – dużego satelitę telekomunikacyjnego.

Bez wątpienia 2017 rok jest udany dla firmy SpaceX. Do dziś (stan na 25 września) SpaceX przeprowadził już trzynaście startów rakiet Falcon 9R i Falcon 9. Wszystkie loty były udane. W dziesięciu startach doszło do próby odzyskania pierwszego stopnia Falcona – te wszystkie dziesięć prób zakończyło się powodzeniem. Tak duża częstotliwość lotów oraz udane powroty pierwszych stopni dowodzą, że Falcon 9R jest już sprawdzoną konstrukcją.

Na początek października zaplanowano dwa starty rakiet Falcon 9R.  Te starty to:

  •  Falcon 9R z wyrzutni SLC-4E (baza Vandenberg, Kalifornia) z dziesięcioma satelitami Iridium – 04.10.2017, godzina 15:06 CEST,
  • Falcon 9R z wyrzutni LC-39A (Floryda) z satelitą SES-11/EchoStar 105 – 08.10.2017, okienko startowe od 00:53 do 02:53 CEST.

W obu przypadkach powinno dojść do próby odzyskania pierwszego stopnia. O obu przypadkach, z uwagi na trajektorię lotu oraz położenie wyrzutni lądowania pierwszego stopnia powinny odbyć się na platformach morskich.

Cel: LEO i GTO

Celem pierwszego lotu jest niska orbita okołoziemska (LEO), a ściślej – orbita o wysokim nachyleniu o wysokości około 780 km. Po raz trzeci rakieta Falcon 9R dostarczy satelity drugiej generacji konstelacji telekomunikacyjnej Iridium (określenie: Iridium NEXT). Wraz z tym lotem na orbicie znajdzie się łącznie 30 satelitów Iridium NEXT (z 66 planowanych dla konstelacji). Masa każdego z satelitów konstelacji Iridium NEXT to 860 kg.

Celem drugiego lotu jest orbita geostacjonarna transferowa (GTO), skąd satelita SES-11/EchoStar 105 dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO) “o własnych siłach”. Masa startowa tego satelity telekomunikacyjnego to 5200 kg.

Przygotowania do październikowych startów

W obu startach trwają zaawansowane przygotowania do lotów rakiet. Z dostępnych informacji wynika, że do próby statycznego odpalenia silników pierwszego stopnia Falcona 9R dla lotu z satelitami Iridium ma dojść 30 września, aczkolwiek ta data może ulec zmianie. Jest możliwe, że ten start zostanie opóźniony o kilka dni, aczkolwiek brak oficjalnych informacji na ten temat. Satelity Iridium do tego lotu zostały zatankowane 20 września. Po tankowaniu rozpoczął się proces integracji satelitów z zasobnikiem rakiety Falcon 9R.

Satelita SES-11 / Echostar-105 / Credits - SES

Satelita SES-11 / Echostar-105 / Credits – SES

W przypadku lotu z satelitą telekomunikacyjnym SES-11/EchoStar 105 również trwają przygotowania do startu. Z dostępnych informacji wynika, że ten satelita został dostarczony na Florydę 20 września i obecnie trwają przygotowania do tankowania. Nie podano jeszcze daty testu statycznego, jednak można się go spodziewać około 3-4 października.

Starty są komentowane w wątkach na Polskim Forum Astronautycznym: start z satelitami Iridium, start z satelitą SES-11/EchoStar 105.

(NSF, PFA)

Comments are closed.