Sonda Osiris-Rex przeleciała w pobliżu Ziemi

0

Lecąca w drodze do astroidy (101955) Bennu, sonda Osiris-Rex zblizyła się do Ziemi na odległość 17237 km.

Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) została wystrzelona 8 września 2016 roku. Celem wyprawy tej sondy jest planetoida 101955 Bennu, do której dotarcie zaplanowano na sierpień 2018 roku. Jednym z głównych zadań misji jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię, co powinno nastąpić w 2023 roku.

Bennu została odkryta w 1999 roku . Szacuje się, że ma około 500 metrów średnicy i masę 86 milionów ton. Jej okres obrotu własnego wynosi 4,3 godziny. Jest ona klasyfikowana jako typu B (podtyp typu C), czyli bogata w węgiel. Słońce obiega co 437 dni, zbliżając się do Ziemi co 6 lat.

Zaobserwowany przelot sondy Osiris-Rex / LBT

Aby dotrzeć do Bennu sonda wykorzysta zjawisko katapulty grawitacyjnej. 22 września minęła Ziemię nad Antarktydą, nabierając prędkości (zmiana wynosiła 3,8 km/s) i skierowała się w stronę asteroidy. Moment najbliższego zbliżenia nastąpił o godzinie 18:51 CEST.

Przelot sondy obserwowany był przez astronomów na Ziemi w ramach specjalnej kampanii. Sonda została zauważona już z odległości siedmiu milionów kilometrów przez obserwatorium Large Binocular Telescope Observatory.

Comments are closed.