Dzisiaj start pierwszych Galileo!

0

AKTUALIZACJA: Start przełożony na piątek 21 października. W czwartek (20.10.2011) o 12:34 czasu polskiego mają zostać planowo wyniesione dwa pierwsze satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Startowi towarzyszy konkurs na nazwy satelitów oraz uroczyste transmisje, w tym w Komisji Europejskiej i warszawskim CBK PAN.

AKTUALIZACJA: Z powodu anomalii napotkanej podczas tankowania rakiety, operator zdecydował się przełożyć start o co najmniej dobę. Było to pierwsze tankowanie rakiety Sojuz w Gujanie. Wcześniej przeprowadzano jedynie suche próby.

Start przełożono na piątek 21 października. Planowo o 10:30:26 czasu uniwersalnego (12:30:26 czasu polskiego) w powietrze Gujany Francuskiej wznieść się ma rakieta Sojuz z satelitami Galileo, Galileo IOV-1 i IOV-2. Start ten będzie wyjątkowy z wielu przyczyn:

  • po raz pierwszy z europejskiego kosmodromu wystartuje rosyjska rakieta nośna
  • będzie to pierwszy egzemplarz rakiety Sojuz z wersji STB/Fregat
  • pierwszy start z nowej wyrzutni ośrodka Guyana Spatiale Center
  • ładunkiem będą pierwsze satelity globalnego satelitarnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Komisja Europejska zorganizowała z tej okazji specjalną wystawę w swojej siedzibie przy placu Solidarności w Brukseli. Transmisja ze startu będzie przekazywana na telebimy. Dostępna będzie również przez Internet.

Specjalną uroczystość przygotowało również Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie (ul. Bartycka 18A). Konferencja “Start Galileo” miała rozpocząć się o godzinie 09:00. Zorganizowane zostało przez Ministerstwo Infrastruktury i Centrum Badań Kosmicznych PAN przy udziale partnerów wspierających: Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Astri Polska sp. z o. o. Do tej pory CBK nie podało informacji czy spotkanie zostanie powtórzone w piątek 21 października

Start będzie można również oglądać na stronach Arianespace, operatora startu.

Nadal trwa ogólnoeuropejski konkurs imiona dla satelitów Galileo. W każdym kraju członkowskim trzyosobowa komisja wybierze imię dla jednego satelity. Imię to będzie imieniem zwycięzcy konkursu plastycznego. Szczegóły we wcześniejszym artykule na ten temat.

Zobacz też:

Wizja artystyczna rakiety Sojuz startującej z Gujany Francuskiej / Credits: ArianespaceŹródło: KE, CBK PAN,

Statyczny 'suchy' test rakiety Sojuz w Gujanie Francuskiej / Credits: ESA

Comments are closed.