Dzień otwarty DLR w Kolonii

0

Jeśli 18 września będziesz w Kolonii, wstąp na dni otwarte niemieckiej (DLR) i europejskiej agencji kosmicznej (ESA)!

Centrum Astronautów ESA i ośrodek DLR, niemieckiej agencji kosmicznej, zapraszają 18 września do Kolonii na dni otwarte. Impreza będzie relacjonowana przez Facebooka, Tweetera i strumień wideo dostępny w Internecie.

Do głównych atrakcji należeć będzie możliwość spotkania z wieloma astronautami ESA, którzy szkolili się w Centrum Astronautów (Paolo Nespoli, Roberto Vittori czy ich koleżanki i koledzy z NASA: Catherine Coleman, Gregory Johnson, Michael Finke, Andrew Feustel i Gregory Chamitoff). Będzie można też zobaczyć małe i duże samoloty badawcze (na pobliskim lotnisku Kolonia-Bonn).

ESA otworzy swoje podwoje o 10:00, a już o 11:15 odbędzie się prezentacja misji DAMA (“Dark Matter”), wyniesionej w maju przez prom kosmiczny na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kolejną prezentacją będzie misja “MagISStra”, o której opowiedzą Paolo Nespoli i Catherine Coleman. Nespoli wykonywał SOFIA - samolot z teleskopem / Credits: NASAzadania tej misji w trakcie swojego półrocznego pobytu na ISS. Zaakcentowany zostanie program lądownika księżycowego ESA i program Space Situational Awareness. Na temat tego ostatniego 29 września w Warszawie odbędzie się specjalna konferencja, wpisująca się w kalendarz Polskiej prezydencji w UE.

Dla publiczności będą dostępne pełnowymiarowe makiety ćwiczebne modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Columbus i ATV. Będzie można dotknąć i użyć wyposażenia medycznego i treningowego astronautów oraz porozmawiać z ludźmi, którzy pracują z nim na co dzień.

Od 10 do 18 otwarty będzie również kampus niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Tutaj główną atrakcję może stanowić możliwość obejrzenia z bliska samolotu do obserwacji astronomicznych SOFIA, który po raz pierwszy będzie gościł w Europie. SOFIA to zmodyfikowany przez NASA i DLR Boeing 747SP “Jumbo Jet”. Z wysokości kilkunastu kilometrów prowadzi on obserwacje nieba w podczerwieni za pomocą teleskopu umieszczonego w jego kadłubie.

Niemieckie dni astronautyki w 2009 roku / Credits: DLRBędzie można też wejść na pokład największego na świecie samolotu do odtwarzania warunków nieważkości, Airbus A300 “Zero-G”. Będzie on dostępny między 14:00 a 16:30.

Przebieg wydarzeń w kampusach ESA i DLR będzie można śledzić przez Internet. Dostępna będzie transmisja wideo (www.esa.int) i relacja na portalu Twitter (@spacetweetup), obsługiwaną przez 60 specjalnie zaproszonych przez ESA i DLR użytkowników. Przebieg będzie również relacjonowany poprzez serwis Facebook.

Źródło: ESA, DLR

Comments are closed.