Sojuz TMA-21 wraca na Ziemię

0

16 września około godziny 6:00 CEST na stepach Kazachstanu powinna wylądować kapsuła pojazdu Sojuz TMA-21. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozostanie trzech rezydentów, których wyprawa została wydłużona o pięć dni. W tym czasie zakończyło się dochodzenie w sprawie awarii rakiety Sojuz-U.

Sojuz TMA-21 wystartował 5 kwietnia 2011 roku. W skład załogi tej wyprawy rosyjskiej kapsuły weszło dwóch Rosjan – Aleksandr Samokutiajew i Andriej Borisienko oraz Amerykanin Ron Garan. Cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpiło 7 kwietnia. Początkowo kosmonauci dołączyli do składu Ekspedycji 27. na ISS, a od 23 maja 2011 roku – do Ekspedycji 28..

W trakcie pobytu kosmonautów Sojuza TMA-21 na orbicie nastąpiło kilka ważnych wydarzeń. W maju 2011 roku nastąpiła misja STS-134 (prom Endeavour), która dostarczyła instrument AMS-02 oraz w trakcie której nastąpił unikalny manewr ISS. Następnie w lipcu 2011 roku odbyła się ostatnia, historyczna, misja promu kosmicznego – STS-135 (prom Atlantis), która zakończyła się 21 lipca. Na początku sierpnia nastąpił rosyjski spacer kosmiczny EVA-29, w którym wzięli udział Aleksandr Samokutiajew oraz Siergiej Wołkow. Na tym nie skończyły się ważne wydarzenia związane z ISS.

24 sierpnia 2011 roku nastąpił start rakiety Sojuz-U z bezzałogowym pojazdem zaopatrzeniowym Progress M-12M na pokładzie. Start się nie powiódł – nastąpiła awaria górnego stopnia rakiety Sojuz-U. Ponieważ górny stopień tej rakiety jest także wykorzystywany w Sojuzie-FG, wynoszącym ludzi na orbitę, nastąpiło opóźnienie lotów załogowych na ISS – pojawiły się nawet obawy, czy Stacja nie będzie musiała być czasowo opuszczona. Szybko rozpoczęła pracę rosyjska komisja, badająca okoliczności awarii. W tej chwili wnioski są już znane – awaria górnego stopnia była związana z błędem produkcyjnym, a nie konstrukcyjnym. W konsekwencji zlecono inspekcje wszystkich rosyjskich zbudowanych części i systemów rakietowych w poszukiwaniu innych usterek związanych z jakością wykonania.

Konsekwencją inspekcji sprzętu jest opóźnienie kilku rosyjskich startów rakiet rodziny Sojuz. Wśród nich znalazł się start załogowej wyprawy Sojuz TMA-22, pierwotnie planowany na 22 września. W tej chwili przewiduje się, że Sojuz TMA-22 wystartuje 14 listopada 2011 roku i zacumuje do ISS 16 listopada. Jednocześnie opóźniono powrót trzech pozostałych rezydentów ISS (Sojuz TMA-02M) z 16 listopada na 22 listopada. Dzięki temu wciąż pozostaje kilka dni zapasu i jest wciąż bardzo prawdopodobne, że nie dojdzie do opuszczenia ISS przez ludzi.

13 września nastąpiło zakończenie prac Ekspedycji 28. na ISS – rozpoczęła się Ekspedycja 29. Już za kilka godzin trzech załogantów Sojuza TMA-21 wejdzie do kapsuły, a następnie o godzinie 02:37 CEST (czyli już 16 września 2011) nastąpi odłączenie tego rosyjskiego pojazdu od Stacji. Kilka godzin później Sojuz powinien wejść w atmosferę i następnie wylądować na stepach Kazachstanu. Lądowanie przewidziane jest na godzinę 06:00 CEST. NASA TV będzie transmitować to wydarzenie.

Kolejne tygodnie mogą okazać się bardzo ważne dla prac na pokładzie ISS. W zależności od zapowiadanych wydarzeń (m.in. bezzałogowe starty rakiet Sojuz z komercyjnym ładunkiem na pokładzie) rozkład lotów – w tym misji Sojuz TMA-22 – może ulec kolejnym modyfikacjom.

Comments are closed.