Udany lot rakiety Ariane 5 z satelitami Arabsat 5C oraz SES-2

0

Start rakiety Ariane 5 w wersji ECA z satelitami telekomunikacyjnymi Arabsat 5C oraz SES-2 zakończył się sukcesem. Zbudowana w Europie rakieta opuściła kompleks startowy ELA-3 o godzinie 23:39 CEST i po upływie 35 minut oba ładunki znajdowały się już na swoich orbitach geotransferowych. Był to 204 lot rakiety z rodziny Ariane oraz piąty i ostatni lot Ariane 5 w tym roku – kolejny powinien mieć miejsce w marcu.

Arabsat 5C był ósmym satelitą konstelacji telekomunikacyjnej, należącej do bliskowschodniej korporacji Arabsat, który został wyniesiony na orbitę przy pomocy Arianespace. Urządzenie docelowo zajmie pozycję 20 stopni długości geograficznej wschodniej i obejmie swoim zasięgiem region Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

SES-2, uwolniony w 35 minucie misji – czyli 8 minut po Arabsacie – stanowi zamiennik satelity SES AMC-3, który zbliża się do końca 15 letniego okresu funkcjonowania i wkrótce zostanie wycofany z użycia. Urządzenie znajdzie się w punkcie 87 stopni długości geograficznej zachodniej i będzie obsługiwać klientów w Ameryce Północnej. SES-2 stanowi również platformę do testów nowego sensora podczerwieni, opracowywanego na potrzeby Sił Powietrznych USA.

{youtube}SJ-MHnD_I70|500|284{/youtube}
Start oraz pierwsza faza wznoszenia rakiety Ariane 5 z ładunkiem satelitów
Arabsat 5C oraz SES-2
(Arianespace/Youtube/SpaceVidsNet)

{youtube}WhECq9kL9Tw|500|284{/youtube}
Górny stopień wprowadza satelity na orbitę geotransferową
(Arianespace/Youtube/SpaceVidsNet)

Podobnie jak miało to miejsce w innych misjach, w ostatnim locie wykorzystano specjalny łącznik Sylda, pozwalający na wynoszenie dwóch satelitów telekomunikacyjnych. Była to największa wersja tego elementu.

Następnym zaplanowanym lotem rakiety Ariane 5 jest start europejskiego pojazdu zaopatrzeniowego ATV-3 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nim jednak do niego dojdzie, pracownicy kosmodromu Kourou rozpoczną przygotowania do zbliżającego się październikowego lotu rakiety Sojuz, który będzie pierwszym z tej lokalizacji.

(Arianespace)

Comments are closed.