NPP gotowy do lotu

0

Satelita meteorologiczny NPOES przeszedł testy kompatybilności z pięcioma przeznaczonymi dla niego instrumentami naukowymi. Testy trwały 4 tygodnie i miały miejsce w ośrodku badawczym firmy Ball Aerospace & Technologies.

Satelita meteorologiczno-środowiskowy NPOES, który zostanie wyniesiony w ramach National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project, czyli projektu NPP, zakończył 4-tygodniowe testy kompatybilności z własnymi instrumentami naukowymi.

W trakcie testów sprawdzono możliwość aktywnego sterowania przyrządami i satelitą, monitorowania stanu statku i odbioru danych naukowych (rzeczywistych i symulowanych). Poprzez transmisje z norweskiego Svalbardu i satelitarnego systemu śledzenia i przekazywania danych (TDRSS) sprawdzono również infrastrukturę naziemną programu NPP, w szczególności ośrodek nadzoru satelitów NOAA (amerykańska administracja oceanu i atmosfery) w Suitland, stan Maryland, centra przetwarzania w Kolorado, Karolinie Północnej i Nebrasce. W testach tych brał udział personel NASA, NOAA, Sił Powietrznych USA i ministerstwa obrony.

Zbiór testów, oznaczony jako NCT4, był też okazją do przeprowadzenia symulowanych zadań na orbicie wraz z fazą startową i aktywacją instrumentów.

NPP w trakcie prac w Ball Aerospace / Credits: Ball AerospaceSatelita ma zostać wyniesiony na orbitę 25 października tego roku. Przejście przez testy oznacza gotowość statku do lotu, ale poszczególne badania będą powtarzane przez następne 2,5 miesiąca, aby stale nie było wątpliwości, że wszystkie elementy statku działają poprawnie.

NPP będzie przenosił pięć instrumentów badających środowisko naturalne Ziemi, w tym pokrywę chmur, pokrywę lodową, wegetację roślin, zabarwienie oceanów, temperaturę powierzchni mórz i lądów:

– Visible/Infrared Imager Radiometer Suite (VIIRS),

– Cross-track Infrared Sounder (CrIS);

– Clouds and Earth Radiant Energy System (CERES),

– Advanced Technology Microwave Sounder (ATMS),

– Ozone Mapping and Profiler Suite (OMPS).

JPSS jest następcą cywilnego aspektu nieudanego programu satelitów National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System (NPOESS), który miał stanowić połączenie okołobiegunowych satelitów cywilno-wojskowych, łączących wymagania NOAA i wojska. Wspólne satelity miały obniżyć koszty i zracjonalizować pogodowe obserwacje Ziemi dokonywane przez statki USA. Po latach prac i wydaniu 15 miliardów USD (całego budżetu, jaki miał spożytkować projekt w trakcie swojego trwania, równy kosztowi około 4 łazików marsjańskich Curiosity!), okazało się, że wymagania cywilne i wojskowe są tak różne, iż nie dadzą się pogodzić. Ball Aerospace zdążył zbudować jednak demonstratora floty NPOESS, właśnie statek NPP. Statek nowej konstelacji, JPSS-1, jest w zasadzie jego klonem, ze względu na daleko zaawansowane prace nad NPP i konieczność wysłana satelity pogodowego w 2014 roku dla zachowania ciągłość obserwacji.

Źródło: NASA

Comments are closed.