LADEE po przeglądzie CDR

0

Amerykańska sonda księżycowa LADEE przeszła kluczowy przegląd misji, CDR. Sonda jest więc gotowa do kompletacji. Statek ma zostać wysłany w kosmos w 2013 roku.

Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) amerykańskiej agencji kosmicznej przeszedł kluczowy przegląd misji. Akceptacja przeglądu przez pracowników NASA i niezależnych ekspertów oznacza, że wykonawcy misji mogą przystąpić do skompletowania elementów składowych sondy i ich integracji. LADEE ma wyruszyć do Srebrnego Globu w 2013 roku.

Sonda LADEE będzie zbierała dane naukowe na temat warunków fizykochemicznych na powierzchni Księżyca i wpływu środowiska kosmicznego na pył księżycowy. Badania te pomogą naukowcom z zrozumieniu procesów zachodzących na innych ciałach niebieskich mających egzosferę, czyli bardzo cienką warstwę atmosfery. Zebrane dane będą również użyteczne w badaniach przygotowawczych do wypraw załogowych, w tym badaniach nad możliwościami ingerencji w środowisko księżycowe.

Później w tym roku statek przejdzie kolejny przegląd dotyczący integracji układów, który potwierdzi gotowość do końcowego montażu elementów statku. Ta faza przygotowań oraz testy całego statku powinny rozpocząć się w styczniu 2012. Jest to pierwszy tej klasy statek budowany w Ames Research Center od ponad 30 lat.

Cechą szczególną sondy LADEE jest modułowa ujednolicona konstrukcja, którą inżynierowie z NASA mają nadzieje wykorzystywać przy kolejnych niskobudżetowych misjach międzyplanetarnych.

Źródło: NASA

Comments are closed.