Rozbłysk klasy M9.3 (04.08.2011)

0

Grupa plam o numerze 1261 nie daje o sobie zapomnieć. 4 sierpnia nad ranem czasu europejskiego ten obszar aktywny wygenerował kolejny rozbłysk klasy M9.3.

Od kilku dni obserwujemy podwyższony poziom aktywności słonecznej (oczywiście w porównaniu z poprzednimi tygodniami). Jest to dowód na postępujący obecny 24. cykl aktywności, którego maksimum przewidywane jest na lato 2013 roku. Wszystko rozpoczęło się nieco ponad tydzień temu, gdy trzy aktywne rejony o numeracjach 1260, 1261 i 1263 pojawiły się na widocznej z naszej planety tarczy Słońca – pierwszy rozbłysk klasy M zanotowano 27 lipca. Następnie 30 lipca grupa plam 1261 wygenerowała rozbłysk klasy M9.3, a 2 i 3 sierpnia zanotowano aż cztery rozbłyski klasy M.

Kilka godzin temu nastąpił kolejny silny rozbłysk z grupy o numerze 1261. Siłę rozbłysk oceniono znów na M9.3, a maksimum nastąpiło o 05:57 CEST. Jest to zatem  trzeci względem siły rozbłysk w obecnym 24. cyklu aktywności słonecznej – ex aequo z rozbłyskiem z 30 lipca (co ciekawe – także z tej samej grupy plam). Ten rozbłysk trwał krótko – nieco ponad 20 minut. Rozbłysk wywołał słaby koronalny wyrzut masy (CME), zarejestrowany przez sondę SOHO – możliwe, że skierowany także ku Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje opisywany rozbłysk.

{youtube}TU9n-w1JZ1E{/youtube}
Rozbłysk z 4 sierpnia 2011 roku / Credits – NASA, SDO, helioviewer.org,

W tej chwili ku Ziemi zmierzają dwa CME z rozbłysków z 2 i 3 sierpnia (oraz być może trzeci z dzisiejszego rozbłysku). Ich dotarcie do okolic naszej planety przewidywane jest na jutro, 5 sierpnia, około godziny 00:40 CEST (plus minus siedem godzin). Jest dość prawdopodobne, że te CME wywołają bardziej rozległe zorze polarne na Ziemi – nawet na średnich szerokościach geograficznych. Szanse na zorze oceniane są nawet na około 40%. Warto zatem już za kilkanaście godzin wyjrzeć przez okno w kierunku północnym (dla obserwatorów na północnej półkuli Ziemi) – może uda się zobaczyć zorzę polarną?

Wykres przedstawiający ostatnią aktywność słoneczną / Credits - NOAA/SWPC Boulder, CO USA

Comments are closed.