NASA wybiera 7 firm do programu Flight Opportunities

0

Amerykańska agencja kosmiczna NASA dokonała wyboru siedmiu przedsiębiorstw, które podejmą się zadania integracji i wysłania ładunków technologicznych na pokładach komercyjnych jednostek transportu suborbitalnego wielokrotnego użytku.

W ramach programu Flight Opportunities agencji NASA każde przedsiębiorstwo, które się sprawdzi, otrzyma dwuletni kontrakt typu IDIQ – na nieokreśloną ilość sprzętu przy niesprecyzowanych warunkach dostawy. Kontrakty te, warte łącznie 10 mln dolarów, umożliwią agencji wyłonienie beneficjentów, którzy będą dostarczali takie usługi jak integracja ładunku i przeprowadzanie lotów suborbitalnych.

Podczas rutynowych lotów suborbitalnych na wysokość przynajmniej 100 km, wynoszone będą różnorodne ładunki NASA w ramach programów badawczych czy rozwoju technologii.

Wybrane przedsiębiorstwa z sektora przemysłu kosmicznego:

– Armadillo Aerospace (Heath, Teksas),
– Near Space Corporation (Tillamook, Oregon),
– Masten Space Systems (Mojave, Kalifornia),
– Up Aerospace Inc. (Highlands Ranch, Kolorado),
– Virgin Galactic (Mojave, Kalifornia),
– Whittinghill Aerospace LLC (Camarillo, Kalifornia),
– XCOR (Mojave, Kalifornia).

Poprzez zawarcie kontraktów typu IDIQ przedstawiciele agencji NASA mają zamiar dofinansować prywatne przedsiębiorstwa, które dzięki temu przyczynią się do umożliwienia rutynowego wysyłania ładunków na suborbitalnych środkach transportu po niższych kosztach. Sposobność przeprowadzenia badań w warunkach mikrograwitacji stanie się szerzej dostępne różnym grupom badaczy, inżynierów i naukowców. Kontrakt NASA to kolejny etap wdrażania polityki skomercjalizowania niektórych działań agencji. Jest to pierwsza umowa NASA obejmująca zamówienie lotów suborbitalnych. 

Program Flight Opportunities zarządzany jest przez Dryden Flight Research Center agencji NASA (Edwards, Kalifornia). Wcześniej tworzyły go programy CRuSR i FAST, jednak w tym roku doszło do ich scalenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Strona Programu Flight Opportunites.

(NASA)

Comments are closed.