NASA wybiera 9 firm do kontraktów CLPS

3

Agencja NASA dopuściła dziewięć amerykańskich firm do ubiegania się o kontrakty na komercyjne dostarczanie ładunku na Księżyc.

NASA ogłosiła wybór dziewięciu firm do możliwości ubiegania się o kontrakty w ramach Commercial Lunar Payload Services (CLPS) w dniu 29 listopada. CLPS ma być jednym z pierwszych kroków ku długoterminowym badaniom Księżyca oraz (docelowo) załogowej eksploracji tego globu. Wybrane firmy to:

  • Astrobotic Technology
  • Deep Space Systems
  • Draper
  • Firefly Aerospace
  • Intuitive Machines
  • Lockheed Martin Space
  • Masten Space Systems
  • Moon Express
  • Orbit Beyond

Te wszystkie firmy mogą ubiegać się o nadchodzące kontrakty m.in. na dostarczenie ładunków naukowych na powierzchnię Srebrnego Globu dla NASA. Mowa tutaj o czynnościach takich jak integracja ładunku, operacje danego instrumentu, start oraz lądowanie na powierzchni Księżyca. NASA ma nadzieję, że będzie jednym z kilku użytkowników rozwiązań oferowanych przez te firmy.

Kilka z wybranych firm to podmioty o długiej historii działań w sektorze kosmicznym, w tym związanych z Księżycem. Przykładem może być koncern Lockheed Martin – jedna z największych firm branży aerokosmicznej. Z kolei inne, takie jak Intuitive Machines, dopiero zaczynają swoje działania w branży kosmicznej. Wybór tak różnych podmiotów przez NASA oznacza, że przynajmniej na etapie dopuszczania do przetargów ta agencja kosmiczna chce uzyskać najciekawsze propozycje na eksplorację Srebrnego Globu.

(NASA)

3 komentarze

  1. Wszystkie te Lądowniki ,prawie od wszystkich firm ,mają tą samą technologie co Lądownik NASA 50-lat temu .Zbiorniki ,Silniki od spodu ,a Towar na górze ,na 1-szym piętrze i po chybotliwych rynnach Łaziki zjeżdżają na grunt ,albo po chybotliwych Drabinkach w niewygodnych Kombinezonach Astronauci schodzą na grunt ,jak w 6-lądowaniach LM w programie Apollo. Żadnej Innowacji pod koniec II-Dekady XXI-w. w tych Firmach nie widać .Nawet Chiny powielają to samo i teraz w Grudniu ten 2-gi łazik co poleci ,to samo. Technologię lądowania na Księżycu trzeba zastosować tą samą jaką NASA zastosowała w posadowieniu na własnych Kołach Łazika z Lądownika Ramowego “Sky Crane “na Marsie ,wyposażając go na Księżycu w 4-Nogi teleskopowe i zawieszone w Adapterach Ładunki i Pojazdy Hermetyczne z Ludżmi w środku.