Solar Impulse – powrót z Le Bourget do Payerne

0

Pilotowany przez André Borschberga samolot Solar Impulse model HB-SIA powrócił z lotniska w Le Bouget (Francja, na którym odbywały się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze) na lotnisko w Payerne (Szwajcaria, lotnisko macierzyste) 3 lipca 2011 r.

Lot z Paryża do Payerne był udany. Trwał 12 i pół godziny, pokonany dystans to 426 km ze średnią prędkością lotu wynoszącą 34 km/h. Nie jest to duża prędkość ale trzeba wziąć pod uwagę że samolot jest napędzany tylko 4 silnikami o mocy 10 KM każdy.

Film z lotu:

{youtube}MHvVZYQM-Ww{/youtube}
Lot samolotu Solar Impulse / Credits – Solar Impulse

Solar Impulse to przede wszystkim pojazd wykorzystujący do napędu odnawialne źródło energii jakim jest energia słoneczna. W czasie pokazów lotniczych było to ogromnie podkreślane.  Nicolas Sarkozy – prezydent Francji- powiedział, że “Solar Impulse przypomina nam że już teraz powinniśmy myśleć o bardziej energooszczędnych rozwiązaniach dla napędów samolotów”. Również od załogi samolotu mogliśmy usłyszeć, że “użyliśmy materiałów ogólnodostępnych na rynku by zbudować samolot napędzany czystą energią, pokazaliśmy że to działa, wy również możecie tę energię wykorzystać, to jest żadna tajemnica wręcz Was zachęcamy”.

Źródło: Solar Impulse

Solar Impulse i jego pilot André Borschberg/ Credis: Solar Impulse

Comments are closed.