STS-135: odliczanie do startu ruszyło!

0

Odliczanie do startu wahadłowca Atlantis ruszyło! Pomimo nienajlepszej prognozy pogody na piątek w chwili obecnej nie ma żadnych problemów technicznych, które mogłyby stanąć na przeszkodzie w dniu startu.

Oficjalna procedura odliczania do startu misji STS-135 ruszyła o godzinie 19:00 CEST. Standardowo zegar zaczął tykać od T – 43 godziny. Oczywiście w przeciągu najbliższych niecałych trzech dni nastąpi wiele zatrzymań, w czasie których miejsce będą miały kontrole sprzętu czy oprogramowania. Opuszczenie przez prom stanowiska startowego planowane jest na 17:26 CEST.

Aktualna prognoza pogody przewiduje 40% szans na odpowiednie warunki do startu w czasie pierwszego dnia okna startowego (piątek). Meteorolodzy uważnie obserwować będą rozwijające się ośrodki burzowe, niosące ze sobą ryzyko ulewnych deszczy i wyładowań.

Przesunięcie startu na sobotę lub niedzielę oznaczać będzie wzrost szans na start odpowiednio do 60 i 70%.

Czynności planowane na tym wczesnym etapie odliczania obejmują kontrole stanowiska startowego, usuwanie platform pomocniczych z przedziału załogowego promu Atlantis, przegląd oprogramowania maszyny, wgranie awaryjnego „softu” do systemu GPC oraz testy systemów nawigacyjnych. Na dzień jutrzejszy zaplanowane jest ładowanie kriogenicznych czynników (paliwa) dla ogniw paliwowych wahadłowca.

(NASA)

Comments are closed.