Dziesięć lat od STS-135

0

Dziesiąta rocznica ostatniej misji wahadłowców!

Mija właśnie dziesięć lat od misji STS-135 – ostatniego lotu promu kosmicznego na orbitę.

Od czasu katastrofy promu Columbia w 2003 roku było wiadome, że era wahadłowców dobiega końca. Promy kosmiczne okazały się być zbyt drogie, zbyt skomplikowane i zbyt niebezpieczne, by regularnie można było nimi podróżować na orbitę. Na koniec programu wahadłowców (STS – Space Transportation System) wyznaczono 2010 rok – gdy budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie zakończona.

Ostatecznie, po dodaniu kilku misji (w tym STS-125 do kosmicznego teleskopu Hubble), kres lotów wahadłowców nastąpił w połowie 2011 roku. Na ostatnią, również dodatkową, misję wybrano prom Atlantis do lotu o oznaczeniu STS-135. Celem tego lotu było dostarczenie na ISS zapasów, części zamiennych, sprzętu i eksperymentów, tak aby przygotować Stację na czasy bez lotów zaopatrzeniowych wykonywanych przez wahadłowce. W ładowni promu zainstalowano moduł logistyczny MPLM Raffaello. Dla tego modułu była to czwarta i ostatnia wyprawa na orbitę.

Logo misji STS-135 / Credits - NASA
Logo misji STS-135 / Credits – NASA

Ósmego lipca 2011 roku, po raz ostatni wystartował prom kosmiczny z platformy LC-39A na Florydzie. Start nastąpił o godzinie 17:29 CEST, choć w ostatniej chwili element infrastruktury naziemnej mógł doprowadzić do odwołania startu.

Start misji STS-135 / Credits – NASA TV

Na pokładzie promu Atlantis znalazła się zredukowana do czterech osób załoga, złożona z samych weteranów misji kosmicznych:

  • Christopher Ferguson, dowódca misji,
  • Douglas Hurley, pilot,
  • Sandra Magnus, specjalistka misji,
  • Rex Walheim, specjalista misji.
Astronauci misji STS-135 opuszczają budynek Operations and Checkout Building, w którym są przygotowywani (np. ubierani w charakterystyczne pomarańczowe ciśnieniowe skafandry ACES), i wsiadają do czekającego Astrovana, mającego przewieźć ich na stanowisko startowe / Credits: NASA/Kim Shiflett
Astronauci opuszczają budynek Operations and Checkout Building, w którym są przygotowywani (np. ubierani w charakterystyczne pomarańczowe ciśnieniowe skafandry ACES), i wsiadają do czekającego Astrovana, mającego przewieźć ich na stanowisko startowe / Credits: NASA/Kim Shiflett

Dziesiątego lipca, podczas trzeciego dnia misji, prom Atlantis dotarł do ISS. Przed cumowaniem po raz ostatni wahadłowiec wykonał manewr RPM.

Ostatni manewr RPM programu wahadłowców – misja STS-135 / Credits – NASA TV

Dzień później moduł MPLM Raffaello został wyprowadzony z ładowni i przyłączony do Stacji. Rozpoczęły się intensywne prace, głównie polegające na transferze ładunku z i do promu (oraz MPLM Raffaello). Piątego dnia nastąpił spacer kosmiczny EVA, wykonany przez dwóch załogantów Stacji – Mike’a Fossuma oraz Rona Garana.

Instalacja MPLM / Credits – Ronsmytheiii

W trakcie pobytu promu na orbicie NASA zadecydowała o przedłużeniu misji STS-135 o jeden dzień. Koniec prac przy transferze ładunku, pożegnanie załóg oraz zamknięcie włazów pomiędzy ISS a Atlantisem nastąpił osiemnastego lipca, podczas jedenastego dnia lotu. Na ISS pozostał model promu kosmicznego oraz mała flaga USA – ta flaga po raz pierwszy znalazła się na orbicie podczas misji STS-1. Dzień później po raz ostatni prom opuścił i okrążył ISS.

Misja STS-135 zakończyła się lądowaniem promu Atlantis w dniu 21 lipca. Lądowanie nastąpiło na Shuttle Landing Facility na Florydzie. Koła wahadłowca zatrzymały się o godzinie 11:57 i 54 sekundy CEST.

Lądowanie promu Atlantis – koniec misji STS-135 / Credits – NASA

Była to 33 wyprawa promu Atlantis na orbitę. Wahadłowiec okrążył Ziemię prawie 4850 razy, pokonując dystans odpowiadający odległości o ponad 520 razy większej niż odległość pomiędzy naszą planetą a Księżycem.

Już w trakcie misji STS-135 trwały prace nad wycofaniem ze służby pozostałych dwóch wahadłowców. Ostatecznie wszystkie promy, w tym modele testowe, trafiły do różnych muzeów w USA. Atlantis został na Florydzie, w Kennedy Space Center, w części ogólnodostępnej dla zwiedzających.

Dziesięć lat po zakończeniu programu wahadłowców mamy nową erę lotów załogowych. Jest to era “wielu statków”, w tym i komercyjnych. Pierwsze udane misje załogowe wykonała już kapsuła Dragon 2 (Crew Dragon) firmy SpaceX. Z pewnymi problemami realizowany jest program kapsuły CST-100 Starliner, która przed końcem 2021 roku wykona misję testową (bezzałogową) a potem rozpoczną się regularne loty z astronautami na pokładzie. Ponadto, trwają przygotowania do pierwszej bezzałogowej misji pojazdu MPCV Orion – ten statek będzie wykonywać loty poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Warto tu także jeszcze nadmienić, że inne państwa realizują swoje ambitne programy kosmiczne: przede wszystkim Chiny, które rozpoczęły budowę swojej stacji orbitalnej (oraz wykonały test pojazdu nowej generacji) oraz Indie, kończące budowę swojej kapsuły.

Końcowe etapy zbliżania Dragona 2 w misji SpX-DM2 do ISS - 31.05.2020 / Credits -NASA TV, SpaceX
Końcowe etapy zbliżania Dragona 2 w misji SpX-DM2 do ISS – 31.05.2020 / Credits -NASA TV, SpaceX

Misja STS-135 była komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.