Start Ariane 5 z ASTRA 1N i BSAT-3c/JCSAT-110R

0

O godzinie 23:43 CEST otwiera się okienko startowe dla rakiety Ariane 5. Tym razem na pokładzie tej rakiety znajdą się satelity ASTRA 1N i BSAT-3c/JCSAT-110R, których łączna masa wynosi 8240 kg. Start można będzie zobaczyć na żywo w Internecie.

Aktualizacja – godzina 00:36 CEST (02.07.2011): nastąpiło odwołanie startu z uwagi na wadliwy zawór zainstalowany na wyrzutni. W tej chwili nie wiadomo, kiedy nastąpi kolejna próba startu.

Ostatni start rakiety Ariane 5 nastąpił 20 maja 2011 roku. Od tego czasu trwały przygotowania do dzisiejszego startu. Tak samo jak poprzednim razem, dziś wyniesione zostaną dwa satelity telekomunikacyjne na orbitę transferową (GTO), skąd później trafią na orbitę geostacjonarną (GEO).

Satelity, które dziś wyniesie rakieta Ariane 5 to:

  • ASTRA 1N, wybudowana przez europejskie konsorcjum EADS Astrium dla firmy telekomunikacyjnej SES. Na pokładzie satelity znajdują się 52 transpondery pasma KU. Pierwotnie satelita zostanie umieszczony na orbicie GEO, w punkcie 28,2 stopni szerokości wschodniej. Docelowo satelita ma znaleźć się w punkcie na 19,2 stopniu szerokości wschodniej.
  • BSAT-3c/JCSAT-110R, zbudowany przez firmę Lockheed Martin dla japońskich operatorów B-SAT Corporation i SKY Perfect JSAT Corporation. Satelita zostanie umieszczony w punkcie 110 stopni szerokości wschodniej. Przewidywany czas działania satelity BSAT-3c/JCSAT-110R to przynajmniej 16 lat.

Dalsze informacje o tych dwóch satelitach można przeczytać w tym pliku .pdf.

Transmisja ze startu będzie dostępna od godziny 23:20 CEST na stronie ArianeSpace.

Dyskusja na temat tego startu będzie prowadzona na Polskim Forum Astronautycznym.

(ArianeSpace)

Comments are closed.