Detekcja obiektu Kepler-14 b

0

Lista potwierdzonych pozasłonecznych obiektów planetarnych wzrosła do 564 egzoplanet. Dziś poinformowano o istnieniu gorącego Jowisza o nazwie Kepler-14 b.

Kepler-14 b to gorący masywny gazowy gigant, krążący blisko swej gwiazdy macierzystej. Obiekty planetarne tego typu są zwane potocznie “gorącymi Jowiszami”. W tym przypadku mamy do czynienia z obiektem o masie około 8,6 masy Jowisza, krążącym z czasem zaledwie sześciu dni i 19 godzin wokół swej gwiazdy macierzystej.

Obiekt jest tranzytujący – przejście egzoplanety na tle gwiazdy macierzystej jest możliwe do zarejestrowania z perspektywy obserwatora w naszym Układzie Słonecznym. Tym “obserwatorem”, który zarejestrował egzoplanetę Kepler-14 b jest sonda Kepler poszukująca obiektów planetarnych w okolicach gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni. Tranzyt egzoplanety pozwala na zmierzenie promienia – w tym przypadku wyliczono, że promień tego obiektu jest około 14% większy od promienia Jowisza.

Dane z sondy Kepler są wciąż analizowane – możemy się spodziewać dalszych potwierdzeń istnienia “obcych światów”, wśród których kilka może być skalistych.

(Encyklopedia Pozasłonecznych Układów Planetarnych)

Comments are closed.