ESA rozstrzygnęła Fly Your Thesis 2012

0

ESA wybrała uczestników kolejnej edycji programu Fly Your Thesis. W 2012 roku ESA da szanse 4 zespołom na przeprowadzenie badań do prac magisterskich na pokładzie samolotu przystosowanego do lotów parabolicznych wytwarzających warunki mikrograwitacji.

Cztery zespoły magistrantów i doktorantów będą mogły przeprowadzić badania w trakcie serii parabolicznych lotów samolotu Airbus A300 Zero-G, w trakcie których zostaną wytworzone warunki mikrograwitacji.

Drużyny wybrano spośród 13 zgłoszeń złożonych we wrześniu 2010 roku.

Ostatnia faza kwalifikacji odbyła się podczas lutowych warsztatów w ośrodku European Space Research and Technology Centre w holenderskim Noordwijk.

Eksperci z Biura Edukacyjnego ESA, Dyrektoriatu Lotów Załogowych i Europejskiego Stowarzyszenia Badań Mikrograwitacji ELGRA, wybrali do edycji 2012 następujące zespoły studenckie:

  • Dustbrothers – drużyna czterech magistrantów z Universität Duisburg-Essen zbada proces unoszenia się porowatych cząstek pyłu nad rozgrzaną powierzchnią w środowisku niskiego ciśnienia. Zjawisko to może mieć znaczący wpływ na proces formowania się planet.
  • FrIs–Froglegs In Space – zespół z University of Maastricht, składający się z jednego doktoranta i dwóch magistrantów, przeprowadzi badania nad wpływem stymulacji elektrycznej ucha wewnętrznego na percepcję grawitacji. Eksperyment może stać się metodą badania osób cierpiących na zaburzenia zmysłu równowagi.
  • Hydronauts2Fly – czterech magistrantów z Technische Universität München przeprowadzi badania nad ruchami i motoryką ludzi w stanie mikrograwitacji i nieważkości. Badania pomogą w projektowaniu ergonomiczniejszego wyposażenia załogowych statków kosmicznych
  • LINVforROS – dwóch doktorantów z włoskiego Università degli Studi di Firenze zbada wpływ zmian grawitacji na wytwarzanie przez rośliny niektórych związków chemicznych zawierających tlen.

Uczestników czeka teraz budowa eksperymentów, które jesienią 2012 polecą samolotem Zero-G.

Ku końcowi zmierza tegoroczna edycja Fly Your Thesis. 54. kampania lotów parabolicznych będzie miała miejsce między 16 a 27 maja.

Strona programu Fly Your Thesis.

Źródło: ESA

Comments are closed.