Astrobotic Technology sprzedaje miejsce na lądownikach księżycowych

0

W najnowszej informacji od firmy Astrobotic Technology przeczytać możemy o możliwości kupna miejsca na lądownikach księżycowych które wysyłane będą przez tę firmę.

Firma Astrobotic Technology jest jedną z grup uczestniczących w konkursie Google Lunar X Prize (GLXP). Do tego wydaje się grupą najbliższą realizacji zadań postawionych przez organizatorów tego konkursu. Jeszcze niedawno pisaliśmy o podpisaniu umowy przez tą firmę z SpaceX na wyniesienie ich lądownika księżycowego wraz z pojazdem za pomocą rakiety Falcon 9, a w piątek ujawniono nowe zaskakujące informacje.

Astrobotic planuje wysłanie w obecnej dekadzie trzech misji księżycowych. Pierwsza miałaby się odbyć w 2013 roku jako misja w ramach konkursu GLXP, a lądownik miałby osiąść w pobliżu lądowania Apollo 11. Drugi lot planowany jest na rok 2015 i miałby zakończyć się lądowaniem na południowym biegunie Księżyca. Miejsce trzeciego lądowania byłoby już zależne tylko od kupującego usługę. Wszystkie loty miałyby odbywać się za pomocą rakiety Falcon 9.

Bardzo ciekawą informacją jest właśnie możliwość kupna miejsca zarówno na lądowniku jak i na samym pojeździe. W przypadku lotu z pojazdem dostępne jest 110kg miejsca, z czego 25kg ładunku może znaleźć się w łaziku. Jeżeli kupujący chciałby zakupić tylko lądownik to ilość dostępnego miejsca zwiększa się do 210kg. Według obecnych cen podanych przez Astrobotic cena za 1kg dostarczonego ładunku na Księżyc wynosić ma 1,8 mln dolarów za każdy kilogram w przypadku lądownika oraz 2mln dolarów za każdy kilogram w przypadku pojazdu. Gdyby firmie udało się sprzedać całe miejsce na lądowniku wraz z pojazdem dałoby to łącznie kwotę rzędu 200mln dolarów co pozwoliłoby osiągać zyski i podtrzymywać jej rozwój.

Wraz z każdym zakupionym kilogramem klient otrzymywałby 100MB miejsca na dane oraz 300 Wh energii. Za każde dodatkowe miejsce na dane oraz dodatkową energię trzeba dopłacić zgodnie z cennikiem.

Jest to pierwsza tego typu oferta w przemyśle kosmicznym. W najbliższych latach będziemy mogli zaobserwować czy taka strategia okaże się skuteczna. Jeżeli firmie uda się zarabiać na dostarczaniu ładunków na Księżyc, będzie pierwszą w historii prywatną organizacją posiadającą i oferującą takie możliwości.

Pełny dokument z wszystkimi danymi dla potencjalnych klientów można znaleźć tutaj.

{youtube}0hrYfA_5bfk{/youtube}
Opis misji i rozwiązań technicznych zastosowanych przez Astrobotic w ramach konkursu GLXP. Credit: Astrobotic Technology

(ASTROBOTIC TECHNOLOGY)

Comments are closed.