PTScientists przeprowadzą księżycowe studium wykonalności dla ESA

0

Niemiecki startup PTScientists weźmie udział w studium Lunar Mission Definition Study, które określi możliwości współpracy ESA z komercyjnymi podmiotami planującymi umieszczenie ładunków na Księżycu.

Part Time Scientists to niemiecka spółka, która uczestniczyła w konkursie Google Lunar XPrize. Jeszcze przed zakończeniem konkursu wycofał się i samodzielnie zaczął rozwijać lądownik księżycowy ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module) oraz dwa łaziki księżycowe. Zespół pozyskał już finansowanie od takich firm jak Vodafone, Audi czy Nokia. Posiada także wstępną umowę ze SpaceX na wyniesienie ładunku na Księżyc. Audi dostarczy między innymi nowatorskie koła do łazików księżycowych, zaś przy pomocy Vodafone na Księżycu przetestowany będzie system telekomunikacyjny bazujący na systemie 4G.

Pod koniec kwietnia zespół został wybrany przez ESA do przeprowadzenia studium wykonalności Lunar Mission Definition Study. ESA chce wiedzieć, jak może skorzystać z coraz większego zainteresowania prywatnych podmiotów, które planują w formie usług dostarczać eksperymenty i inne ładunki na powierzchnie Księżyca.

https://www.youtube.com/watch?v=_huU_-cm5eA
Audi Moon Mission – współpraca z Part Time Scientists / Audi

Wraz ze zwiększonym naciskiem na eksplorację księżycową słychać o coraz większej ilości inicjatyw, które od paru lat rozwijają swoje konstrukcje. Przykładem są tutaj amerykańskie firmy Moon Express czy Astrobotic.

PTScientists jest jedną z sześciu spółek wybranych do przeprowadzenia studium. Wśród pozostałych podmiotów są takie przedsiębiorstwa jak Thales Alenia Space Italia, Thales Alenia Space UK, Space Applications Services, OHB Italia czy Surrey Satellite Technology IT.

ESA jest szczególnie zainteresowana sposobami przetestowania technologii ISRU (In Situ Resources Utilization), która przetwarzałaby zasoby dostępne na Księżycu do produkcji paliwa lub wody. Europejska Agencja Kosmiczna chciałaby przeprowadzić misję testującą taki eksperyment do 2025 roku za mniej niż 250 milionów EUR. Tym samym współpraca z podmiotami prywatnymi może przynieść duże korzyści obu stronom.

Comments are closed.